ПАЛО 46 ПЕДОФИЛА У ВЕЛИКОЈ АКЦИЈИ ПОЛИЦИЈЕ: Осумњичени за језива злостављања! Спашено 11 деце
Акцију "Нубес" иницирали су хрватски полицајци, а њен циљ био је да се допринесе заустављању оваквог облика злостављања деце, у чему, велику улогу имају медији јер информишу грађане о присутности оваквих опасности
У полицијској акцији "Нубес" усмереној на заштиту деце од онлајн злостављача у Хрватској, пријављено је 46 осумњичених за 169 кривичних дела полног злостављања деце путем интернета.
У полицији кажу да се од укупног броја откривених кривичних дела, у акцији спроведеној у сарадњи са Еурополом од маја до септембра, њих 124 односи на искоришћавање деце за порнографију, 38 их је укључивало полно злостављање и контакт са децом која живе на подручју Хрватске, а седам кривичних дела се односи на злоупорабе опојних дрога.
ТЕШКА САОБРАЋАЈКА! Жену ватрогасци и Хитна помоћ извлаче из возила (ВИДЕО)
"СВЕ ЈЕ МОГАО ДА РАЗУМЕ" Светозар Маровић у писму објаснио какав човек је био покојни митрополит Амфилохије
ОВО ЈЕ КАЗНА СВЕТОЗАРУ МАРОВИЋУ! Невероватну цифру мора да врати држави - ако не плати одузима му се имовина
Током криминалистичких истраживања полицајци су обавили 68 претрага, 486 форензичних претрага дигиталних уређаја починитеља или жртава на којима су пронађени докази и 76 корисничких налога на интернету. Руководство полиције истиче да је пронађено 52.957 датотека које приказују материјале полног злостављања и додају да је свака од тих датотека приказивала дете које је у неком тренутку било злостављано, преноси Дневник.хр.
У полицији посебно наглашавају да су полицијски службеници успели да приступе, односно да збрину 11 деце која су била жртве кривичних дела, што значи да су га успели да пронађу и приступе детету, било самостално или уз помоћ других установа.
Број кибернетичких напада ове године двоструко већи
Руководство полиције је у уторак представило и редизајнирану веб страницу НоМореРансом, доступну на хрватском језику, истичући да је у првих девет месеци ове године забележено преко хиљаду различитих сајбер напада на штету грађана и компанија. Према подацима полиције, реч је о великом порасту у односу на исто раздобље прошле године када их је забележено двоструко мање.
Полиција указује да су најтежи облици сајбер напада тзв. напади cryptolocker ransomware, односно злонамерни уцењивачки софтвери који онемогућавају корисницима приступ њиховом информацијском систему или уређају.
У полицији појашњавају да починитељи путем електроничке поште траже уплату откупнине, најчешће у биткоинима и да се тај уцењивачки софтвер најчешће шири непажњом корисника – отварањем злонамјерних повезница и прилога електронске поште, отварањем компромитоване интернет странице и преузимањем лажних ажурираних апликација или компромитованог софтвера.