ПОДМУКЛА БОЛЕСТ! У ВЕЋИНИ СЛУЧАЈЕВА НЕМА СИМПТОМЕ, А УБИЈА: Какав је вирус од којег је преминула Мира Фурлан
Вирус Западног Нила присутан је тек две деценије, а од њега је наводно преминула позната југословенска глумица.
Као бомба одјекнула је вест да је умрла Мира Фурлан. Славна глумица, рођена у Хрватској, напустила нас је у 66. години и за собом оставила многе дивне улоге.
МУЧНЕ ПРИЧЕ ЗЛОСТАВЉАЊА САМО СЕ НИЖУ: "Имао сам 16 година, плакао сам док ме је свлачила, жена је психолог"
ПРОГРАМ "КОВАКС" ИМА ПРОБЛЕМ! Србија на време обезбедила вакцине, када ће их добити остатак Западног Балкана?
ИЗ ЧИКАГА МОЈИ, ЗНАШ ТИ ДОБРО КОЈИ: Стиже помоћ српском народу и цркви у Хрватској
Хрватски медији пренели су да је вирус Западног Нила био узрочник тешке болести од које је преминула.
Болест Западног Нила узрокује вирус Западног Нила (ВЗН), који се у природи одржава у циклусу између комараца и птица које су примарни резервоари вируса. Вирус се преноси на људе, копитаре и друге сисаре убодом зараженог комарца, али се не преноси с човека на човека. Комарци рода "culex" су најчешћи преносиоци, али није немогуће да и други родови комараца преносу овај вирус.
Ризик зависи од присутности болести на одређеном подручју, као и од осетљивости имуног система особе која се зарази.
Вирус је најприсутнији у летњим и јесењм месецима, а инфекција у између 70 и 80 одсто случајева пролази без икаквих симптома.
У око 20 одсто случајева се болест манифестује симптомима који личе на грип, као што су температура, главобоља, слабост или бол у мишићима и зглобовима.
У око један посто оболелих се може развити тежа болест због захваћености централног нервног система, уз симптоме менингитиса или енцефалитиса (упале мождане коре или мозга). Под повећаним су ризиком од оболевања старије особе које већ имају хроничну болест, као што су дијабетес, висок притисак, проблеми с бубрезима или особе којима је имуни систем компромитован.
Оболели се лече симптоматски и већина их се опорави без трајних последица. Да би се смањио ризик од инфекције ВЗН-ом, важно је спроводити мере сузбијања комараца и њихових легла, али и лична заштита. Потребно је заштитити прозоре мрежама, употребљавати средства која "одбијају" комарце, и у подручјима где их има много носити светлу одећу дугих рукава и ногавица. Комарце "тера" и хладно време због чега се у топлим месецима саветује боравак у климатизованим просторијама.
Вирус је први пут откривен у Америци пре свега две деценије, 1999. године.