Помоћ породицама жртава масакра на Цетињу ће пружати и експерти који су били укључени у случај "Рибникар"
Дом здравља Цетиње организовао је подршку породицама настрадалих и рањених у масакру на Цетињу, а на Цетиње је стигао и тим стручњака Клинике за психијатрију Клиничког центра како би били на располагању свима којима је потребна таква помоћ.
Црној Гори је на располагању и експертски тим стручњака из Србије, чији ће психолози и психијатари пренети искуства стечена након масовног убиства у Рибникару у Београду.
Клиника за психијатрију ће обезбедити психолошку и психијатријску подршку без упута свима онима којима је то потребно, а посебно члановима породица убијених и рањених, поручио је медицински директор Клиничког центра Црне Горе Ђорђе Крњевић.
Да је рука помоћи испружена, како би се друштво опоравило од трагедије, потврдио је и директор Клинике за психијатрију Универзитетског клиничког центра Србије, доктор Милан Латас, пренео је РТЦГ.
"Ми из Београда, ја лично, моја клиника, стојимо на располагању за све што буде требало. Да дођемо, да упутимо људе, да разменимо искуства, да кажемо где смо се ми оклизнули, шта је био проблем", наводи Латас.
Доктор Латас истиче да несрећни, неочекивани прекид живота доводи до трауме у целом друштву, а да ситуације попут ове на Цетињу изискују и психолошку и социолошку помоћ људима.
"Оно што смо ми покушали да урадимо у Србији, и радимо то и дан данас, формирали смо тимове. Отварали телефонске линије телеапела за помоћ тим људима који су се нашли непосредно угрожени. Код нас на Клиници за психијатрију у Клиничком центру Србије отворили смо врата, без упута 24 сата, људима да могу да се јаве", каже доктор.
У овом тренутку, управо је психолошка подршка грађанима најважнија.
"Оно што би било важно, рецимо, формирати те експертске тимове психолога, психијатра, евентуално социјалног радника који би могли ту, на лицу места, одмах да се нађу људима који се налазе у Цетињу и којима је евентуално потребна помоћ", истиче доктор Латас.
Ипак, неке трауме остају заувек уписане…
"Некако нас је искуство научило да ово ће да траје и осетићемо последице које ће нас пратити дуго времена. И кад кажемо како да се изборимо са таквим неким ситуацијама, некада и не можемо да се изборимо. И некако прихватамо околност да је оно што се десило и да људи које смо заувек изгубили остају у трајном нашем сећању. Наравно, биће дана када ћемо се осећати лакше", закључује он.
На питање, како помоћи грађанима да се осјећају безбедно након синошњих дешавања, доктор Латас каже да је на органима безбедности да покажу да су ефикасни. Тада ће, закључује, и друштво бити мирније.
Србија Данас/РТЦГ