ПОЗНАТИ АНАЛИТИЧАР ПРЕДВИЂА НОВИ РАТ НА БАЛКАНУ? Открио која је земља у највећој опасности - све је у рукама ЈЕДНОГ човека
Како каже, Русија би могла да подстакне нови рат на Балкану
О односима САД-а и Русије, као и о могућој агресији на Украјину и њеним евентуалним репрекусијама на Западни Балкан, говорио је аналитичар и стручњак за Русију и Источну Европу, Јануш Бугајски.
АМЕРИКА ДОБИЛА КОНСТРУКТИВАН САВЕТ: Најбоље би било да се склоне од Украјине наредних 25 година
РУСИЈА УПОЗОРИЛА УКРАЈИНУ: Бранићемо наше грађане у Донбасу
БЕРЛУСКОНИ ХОСПИТАЛИЗОВАН: Бивши италијански премијер примљен у болницу, само дан након што је објавио да се неће кандитовати за председника
Напетост у Украјини, оцењује Бугајски, може имати озбиљне последице по ситуацију на Балкану, поготово у Босни и Херцеговини.
Како наводи, нестабилност на Балкану могла би да се искористи за скретање пажње са руске агресије на Украјину.
Ситуација у Украјини се заоштрава, а преговори између САД-а и Русије не напредују. Већина светских медија, као и амерички и званичници НАТО-а данима упозоравају да се Русија спрема на инвазију, што званична Москва демантује, пише Gradski.me.
Председник Русије Владимир Путин појачава агресију која је почела заузимањем Крима и дијелова Доњецка 2014. године, оценио је Бугајски.
Он је навео да, иако Русија већ дуги низ година покушава да поткопа украјински суверенитет, Украјинци су одлучни да одрже своју независност, а већина становништва подржава чланство у НАТО-у. Иако је председник Путин одлучан да изврши већи притисак на Украјину, нико не зна како ће се то тачно одиграти.
- Ако погледате ширу слику, изгледа као да је Путин спреман за пуну инвазију. Можда је то врста притиска да се извуку уступци од Украјине. Ако Русија војно уђе у Украјину, мислим да ће то бити огромна грешка за Путинову администрацију, наводи Бугајски.
Бугајски је истакао да преговори између САД-а и Русије око ситуације у Украјини у ствари нису преговори, зато што су Путин и "његови људи" изнели низ неприхватљивих захтева, укључујући распуштање НАТО-а дуж источног крила и онемогућавање уласка држава у тај војни савез. Ови захтеви су, каже Бугајски, у супротности са Вашингтонским споразумом.
- То је био промашај. Путин и његови људи су то знали, али су морали да пусте "спин" о преговорима како би изгледало као да пружају руку и да брину због ширења НАТО-а. То је више изговор како би Путин могао да каже, ‘Америка није слушала, није преговарала са добром намером, стога немамо другог избора него да напредујемо војно - рекао је Бугајски.
Европска унија је, оцењује Бугајски, показала да је конгломерат различитих земаља без праве кохезије и са слабом спољном политиком. Велика Британија, која снадбева Украјинце противтенковским пројектилима, показала се више европском од више земаља Европске уније које тврде да су велики Европљани. Укључујући Немачку.
- Британци морају да обилазе Немачку, да лете у Пољску како би испоручили оружје Украјини. Немачка, наиме, не дозвољава да се њен ваздушни простор користи за војну опрему, што је заиста јадно. Немачки ваздушни простор деценијама је коришћен за војну опрему НАТО-а у циљу одбране Немачке. Сада Немачка нема ни пристојности ни стратешке визије да покуша да помогне европској земљи - сматра Бугајски.
Улога Немачке не само да није конструктивна, већ је и регресивна, јер помаже Владимиру Путину, сматра Бугајски. Он очекује да ће спољна политика нове власти у Немачкој бити слабија него она Ангеле Меркел.
Од три странке у немачкој владајућој коалицији, Зелени су, како истиче Бугајски, најгласнији у одбрани Украјине и имају најбољи однос према Русији. Међутим, највећи партнер у владајућем савезу, Социјалдемократска партија на челу са канцеларом Олафом Шолцом, позната је по својој проруској позицији и плаши се било каквог сукоба са Москвом.
- Социјалдемократе би радије уступиле делове Украјине Русији како би обезбедиле мир са Москвом него браниле европске принципе. Немци желе да послују као и обично. Некадашњи социјалдемократски канцелар Герхард Шредер, подсећам, је члан Одбора у руској енергетској компанији Газпром. Један број немачких званичника у искушењу је да добију ангажмане у руским компанијама. Ово немачко-руско партнерство изузетно је штетно за европско јединство, за европску безбедност и на крају за трансатлантизам. У Немачкој постоје гласови који се томе супростављају, и који, нажалост, нису у влади. Надао сам се да ће Зелени у том смислу бити одлучнији - рекао је Бугајски.
Напетост у Украјини, оцењује Бугајски, може имати озбиљне посљедице по ситуацију на Балкану, поготово у Босни и Херцеговини. Како наводи, нестабилност на Балкану могла би се искористити за скретање пажње са руске агресије на Украјину.
- Стање на Балкану је прилично суморно. Бојим се да би Балкан могао да постане нова жртва руског империјализма. Другим речима, Путин би могао да покуша да пажњу САД-а и савезника од потенцијалног рата у Украјини одврати тако што би произвео нови сукоб, чак и нови рат на Западном Балкану. Мислим да је сада главна мета очигледно Босна и Херцеговина - указао је Бугајски.
Бугајски сматра да специјални изасланик Стејт департмента за Западни Балкан Габријел Ескобар прави огромну грешку промовишући иницијативу Отворени Балкан, која је, како истиче Бугајски, непотребна, јер не решава ни унутрашње, ни међудржавне сукобе.