ПОЗНАТИ ДЕТАЉИ СМРТИ ДЕЧАКА (11) УМРЛОГ ОД КОРОНЕ: Тешка имунолошка реакција са сепсом се брзо развијала
Хрватски лекари изнели су детаље о смрти дечака (11) који је ноћас у Загребу умро услед тешким компликација изазваних короном
На клиници за инфективне болести "Др. Фран Михаљевић" у Загребу ноћас је преминуо 11-годишњи дечак који је био заражен коронавирусом. То је уједно у Хрватској и први смртни случај детета преминулог од пост-ковид синдрома, а таквих је случајева све више.
НАЈМЛАЂА ЖРТВА КОРОНЕ У ХРВАТСКОЈ: Дечак (11) умро ноћас, није имао других болести
СЛОВЕНИЈА ТЕСТИРАЛА СКОРО 3.000 ЉУДИ: Преминула 31 особа од последица короне
У ХРВАТСКОЈ ВИШЕ ОД 300 ЗАРАЖЕНИХ: Тестирано је близу 3.000 особа
Није тачно познато колико има случајева овог синдрома, али се управо формира мрежа праћења у Хрватској, изјавио је инфектолог Горан Тешовић из Завода за инфективне болести деце при Клиници за инфективне болести "Др. Фран Михаљевић".
Ова инфективна клиника је, каже, досад укупно имала око 15 малих болесника. У овом тренутку четворо деце се лечи од тог синдрома. Првог су, додаје, имали у мају ове године и познају тај синдром. Први случајеви су у литератури описани у пролеће у Италији те у Великој Британији и САД-у.
- То је дијагноза која се тражи при примању детета у болницу и примењују се дијагностички критеријуми ЦДЦ-а и СЗО-а. Поступа се према препорукама међународних стручних друштава. Ово је први пут да је завршило са смртним исходом. Смртност није велика, али је описана - истиче Тешовић.
Повећани број малих болесника се у тој хрватској клиници бележи од јесени, па тако и повећани број са тим синдромом. Ово дете је, напомиње, од почетка имало тешку клиничку слику.
Директор Клинике за дечје болести Горан Роић каже да се радило о изразито тешкој компликацији.
- 21. јануара у раним поподневним сатима запримљен је малодобни пацијент с подацима о температури, главобољи и боловима у стомаку - рекао је Роић.
- Због сумње на акутно абдоминално стање, задржан је на одељењу дечје хирургије. Направљена је дијагностичка обрада и лабораторијска обрада која је указала на поремећаје рада јетре, бубрега, сепсу те је дете премештено на интензивно лечење. Затим се приступило оперативном захвату приликом чега је дошло до застоја рада срца. Међутим, након успешне реанимације довршен је оперативни захват. Обзиром на налазе и укупно стање пацијента била је потребна и даљња респираторна и кардиоваскуларна подршка - каже Роић те додаје да се посумњало на тзв. мултиоргански инфламаторни синдром што је могућа компликација ковид-19 инфекције.
- У међувремену је дошао и налаз да је дете ковид позитивно и услед тих околности пацијент је договорно премештен у Клинику за инфективне болести 22. јануара. Отада је био тамо - каже Роић.
- То је врло тешка компликација, све је предузето. Та имунолошка реакција је била јако тешка. То се релативно ретко дешава. Колико ја знам, било је 20-ак таквих случајева у дечјем узрасту. Међутим, ово је изразито тешки облик такве компликације. Ово је био драстичан случај, брзо се развијао, упркос свим мерама лечења, нажалост, тако је завршио - каже Роић.