Православне цркве у Прњавору, Република Српска
"Пре самог уласка у град Прњавор, у насељу Доњи Гаљиповци, опет тик уз магистралу, налази се црква која је повећена Светом великомученику Пантелејмону"
По доступним траговима, прва православна богомоља у Прњавору, граду удаљеном 40 километара од Бањалуке, подигнута је 1834. године, а подигао је свештеник Максим Опачић. Предање каже да је у питању била безимена црква ћелија која је могла да прими мало верника. Настојањем свештеника и његовог сина Јакова временом је преуређена у Цркву покрова пресвете Богородице и служила је верницима до 1923. године када је због потпуне дотрајалости срушена.
Данас кад магистралним путем пролазите кроз прњаворску општину вашу пажњу ће привући неколико цркава „крајпуташа“, лепо и раскошно урађених грађевина.
Ако путујете од Бањалуке према Посавини, прва светиња чији звоник ће вас „сачекати“ на хоризонту јесте Црква покрова пресвете Богородице у Хрваћанима. Селу са лепим „хрватским“ именом у којем Хрвата има само у траговима. Да неко не помисли да су Срби у последњем рату протерали или побили своје комшије друге вере, наводим податак да је по последњем предратном попису становништва, који је извршен 1991. године, од 670 становника Хрвата у селу било само – седморо.
Десетак километара даље, у Поточанима, наићи ћете поред Цркве светог цара Константина и царице Јелене, док је у Насеобини Лишња, великом селу у којем има више од 1.500 становника, изграђена велика црква са три звоника, посвећена Светим апостолима и евангелисти Марку.
Пре самог уласка у град Прњавор, у насељу Доњи Гаљиповци, опет тик уз магистралу, налази се црква која је повећена Светом великомученику Пантелејмону.
Црква у самом граду посвећена је Светом великомученику Георгију. Радови на њеној изградњи започети су 1884. освећена је четири године касније, а предање каже да највеће заслуге па је Прњавор добио модерну цркву припадају архимандририту Меленију. А то је уствари поп Максим са почетка текста, који се у међувремену, након смрти супруге, замонашио и узео друго име.
У Време Другог светског рата ова црква је од стране Шваба била претворена у магацин за оружје и муницију и прилично руинирана, али су је после завршетка рата верници обновили. Захваљујући помоћи верника, а Прњаворчани су побожни људи, више хиљада их ради у Западној Европи и имају пара, око храма је последњих деценија изграђено више зграда са становима за свештенике и конацима.