ПРЕДАО ИМ ЈАСЕНОВАЧКУ ГРАЂУ, А ОНДА ГА ПОЗВАЛИ У ЈАСЕНОВАЦ: Вучићу посета строго забрањена!
Да је Додик често радио за Хрвате на штету Срба потврдио је недавно и хрватски предсједник Зоран Милановић, који је рекао да је "Додик хрватски савезник у Босни и Херцегови и схватимо то, то морамо схватити, и тако се понашати".
Још у време првог мандата Милорада Додика "Јасеновачка грађа", која је сведочила о страдању неколико стотина хиљада Срба у најозлогласнијем усташком логору Јасеновац из Другог светског рата из Бањауке преко Америке дошла је до Хрватске.
То је био први већи знак добре воље Милорада Додика да уз помоћ СФОР-а "Јасеновачку грађу" преда Хрватима, а не Музеју геноцида у Београду, како је то тражио Милан Булајић, који је био на челу Анкетног одбора НСРС, која се бавила питањем предаје "Јасеновачке грађе" Хрватима.
Предаја "Јасеновачке грађе" је урађена без знања осталих структура власти у Српској, а о томе да су војници СФОР-а камионима из Бањалуке одвезли јасеновачку грађу први је објавио Танјуг, што је једно време Милорад Додик порицао, док други о томе нису били ни обавештени.
Тадашњи српски члан у Председништву БиХ Живко Радишић је рекао да не може да верује да се то десило и да он о томе није упознат.
Међутим, није дуго требало да се и надлежне институције увере да је испоручена јасеновачка грађа и да је томе допринос дао тадашњи премијер Милорад Додик, који је у то време био "свежи дашак на Балкану", каго га је називала тадашња шефица америчке дипломатије Мадлен Олбрајт.
Анкетна комисија Народне скупштине за испитивање околности под којим условима је Јасеновачка грађа предата могла је само да констатује да је учињена штета и да је то учињено на основу споразума влада Републике Српске и Хрватске и да није могуће да буде враћена у оригиналу Републици Српској.
Убрзо та је тема стављена испод тепиха и о Јасеновцу, као и о "Олуји", још једном великом хрватском злочину или геноциду над Србима, који су се десили у прошлом веку се званично ћутало. Те заборављене теме отворио је председник Србије Александар Вучић који је покушавао да се само на достојанствен начин обележи страдање Срба у прошлом веку и Јасеновац и Олуја, као и остала страдања Срба.
За узврат Вучић је постао мета напада и хистерије коју против њега воде хрватски медији и политичари, што је владика бихаћко-петровачки Сергеј најбоље описао ријечима: - Док разапињу Вучића, знам да је урадио нешто добро за свој народ!
Међутим, предаја јасеновачке грађе Хрватима није једини уступак, који је Милорад Додик дао Хрватима.
Ту су и тајни послови које је он имао и са хрватским генералима Иваном Чермаком, око рафинерије у Броду, али и око градње Пељешког моста, који је прогласио виталним националним интересом за Републику Српску.
Треба подсетити да је и претходну председницу Колинду Грабар Китаревић Додик угостио у Кабинету председника Републике Српске, управо када је она долазила да обележи хрватску акцију "Маестал" у Јајцу, када су хрватске јединице учествовале у рату против Срба заједно са Армијом БиХ на подручју Мркоњић Града.
Да је Додик савезник Хрвата говори и његов "братски" однос са ХДЗ-ом Драгана Човића и његову чувену реченицу да ће "Србе у Председништву БиХ штити Драган Човић уместо тадашњег српског члана Младена Иванића".
Да је Додик често радио за Хрвате на штету Срба потврдио је недавно и хрватски председник Зоран Милановић, који је рекао да је "Додик хрватски савезник у Босни и Херцегови и схватимо то, то морамо схватити, и тако се понашати".
Зато и не треба да буде изненађење за било кога што је Додику дозвољено да у Хравсткој се слободно шетка, па и да понекад успут сврати и на спомен обележје у Јасеновцу за разлику од председника Србије Александра Вучића коме је то забрањено.