Председник РС поручује: Најбоље решење за Србе је разграничење са Албанцима на КиМ и муслиманима у БиХ!
Додик је најавио да ће РС тражити место у УН, ако га добије такозвана држава Косово
Милорад Додик, председник Републике Српске каже да ће Република Српска тражити столицу у Уједињеним нацијама уколико западне силе успеју да прогурају Косово у УН. Он додаје да је за српски народ најбоље да се разграничи с Албанцима, али и са Бошњацима, а онима у српској опозицији који су тражили да буде протеран из Србије одговара да имају проблем са здравом памећу.
Прочитајте и:
Како коментаришете оно што се тренутно дешава у вези са КиМ и могућности постизања коначног решења?
- Постоје различите варијанте. Ако је варијанта реинтеграција читавог Косова у систем Србије, онда то има своје реперкусије на политички систем власти и структуру власти у Србији. Ако би Албанци били контитутивни народ у Србији, морали бисте да им дате гаранције да ће имати једну од три најважније функције у држави и значајан број министара у Влади. Да ли је Србија спремна да то прихвати? Дај да на то прво одговоримо, па ћемо даље причати о Косову. Чујем да су неки на моју изјаву тражили забрану мог уласка у Србију. Од њих то не зависи. Србија је моја исто колико и њихова, можда и више. Можда ја више волим Србију од њих. Тај што је то рекао је патолошки тип, а ја чак и не знам како се он зове - каже председник РС.
Због чега мислите да је разграничење са Албанцима најбоље решење?
- Мислим да је решење питања Косова разграничење с Албанцима и нама овде у БиХ разграничење с муслиманима. Свет иде ка томе. Сада се ствара глобализација са другачијим предзнаком, а то је да се првенствено јачају национални и државни идентитети. Ми, Срби, морамо да разумемо какво време долази и видимо шта је национална политика у наредних 100 година. Ако Трамп може да каже: "Америка пре свега", можемо и ми да кажемо "Србија пре свега, Република Српска пре свега, српски народ пре свега" - каже Додик и додаје да Александар Вучић улаже огромне напоре како би се решило косовско питање и да га је он вратио на сцену и да је спреман да седне и са опозицијом и разговара о свему.
Ако би Албанци добили столицу у УН да ли бисте ви тражили независну Српску?
- То је идентична ситуација. Ако велики свет мисли да Косово има то право и ако је до сада подржавао да има статус недовршене државе, зашто би нама овде то неко оспоравао? По којем принципу међународног, а и моралног права? Апсолутно је јасно да је БиХ неодржива јер нема базични консензус. Српска поштује Дејтон, а ја нисам поштовао само оне глупости које су изјављивали америчка амбасадорка Морин Кормак и Хот Ји, јер то што су тражили није по Дејтону - објашњава Милорад Додик.
Како коментаришете најаву Драгана Мектића, министра безбедности БиХ, да ће полиција из Федерације БиХ доћи на границу Републике Српске?
- Мој коментар је – неће доћи, јер ће ћемо ми то спречити. По Уставу БиХ, безбедност у РС је у надлежности наше полиције. Стални су напади на полицију РС, а врхунац је ова неартикулисана Мектићева изјава. Ми ћемо њихов покушај доласка спречити физички. То ћемо сматрати нападом, биће упозорени да се врате, а ако то не учине, биће употребљена сила - рекао је Додик.
Скупштина РС је ван снаге ставила извештај о Сребреници?
- Није то извештај то су биле лажи о Сребреници. Извештај је урађен под притиском Педија Ешдауна и било је питање времена када ће то бити повучено. Ова генерација је одлучила да то сада уради. РС тражи само истину о томе и не желимо да омаловажимо ничије страдање, па ни бошњачко. Постоје докази да је у Поточарима сахрањено више од 50 одсто војника који су страдали у борбама у и око Сребренице. То говори да су Поточари, које покушавају да прикажу као гробље жртава злочина у Сребреници, у суштини војно гробље. Ми хоћемо истину, ко је све и где страдао. У том извештају се налазе имена 59 људи који су живи. Ми тражимо да се формира међународна комисија која ће утврдити шта се у Сребреници и око Сребренице догађало током целог рата, а не само за девет дана, како је урађено - каже председник РС.
Како коментаришете реакцију Стејт департмента о поништењу извештаја?
- То је део старе администрације, то су људи који су на причи о Сребреници направили политичке каријере. Захтев за истину је на нашој страни. Ми не желимо никога да сакријемо, а волео бих да и Америка не жели никога да сакрије.