Преминула Олга Царевић
О смрти угледне научнице известили су медији, позивајући се на њене блиске сараднике
Угледна научница др Олга Царевић, која се током рата у Хрватској залагала за миран суживот етничких заједница и демократска начела, а као Српкиња јавно се ангажовала против српске политике, пишући јавна писма у обрани Хрватске, умрла је у 96. години.
РАДОСТ КОЈА НЕМА ЦЕНУ: Меридиан посетио децу на Косову и Метохији (ФОТО)
НИСУ МЕ ПУШТАЛИ ДОК ЈЕ АМФИЛОХИЈЕ БИО ЖИВ: Матија Бећковић о укидању забране уласка у Црну Гору
О смрти угледне научнице известили су медији, позивајући се на њене блиске сараднике.
Др Олга Царевић рођена је 9. априла 1925. у Новом Саду, у угледној српској породици. У родном Новом Саду завршила је основну и средњу школу, а 1945. уписала се на загребачки Фармацеутски факултет, на којем је и дипломирала. Докторирала је у области медицинске биохемије, а научно се усавршавала у Енглеској, Белгији и САД-у.
Олга Царевић радила је у загребачкој Пливи, предавала на Ветеринарском факултету и на Медицинском факултету у Загребу и Центру за постдипломске студије, а затим је у Институту "Руђер Бошковић" и у Заводу за заштиту здравља радила као научна саветница.
Радила на истраживањима које су довела до Сумамеда
Учествовала је у истраживањима која су резултирала откривањем антибиотика Azithromycina који је Плива 1988. лансирала на тржиште под називом Сумамед.
Шта се дешава у случају "УКРАДЕНА ИКОНА": Додик усред скандала, а сада су Украјинци поново на потезу!
Влада Немачке донирала здравственим установама у БиХ вредну медицинску опрему
Радила је и сарађивала на неколико страних универзитета, а и након пензионисања наставила да ради при Секцији за промет и екологију Научног већа за промет ХАЗУ и истраживала учинак токсичних емитованих материја из моторних возила на анималну станицу.
Била је чланица Хрватске академије медицинских наука, удружења The New York Academy оф Сциенцес, Еуропеан Society оф Toxicology и почасна чланица удружења Интернатионал Society фор the Study оф Xenobiotics.
Залагала се за миран суживот Хрвата и Срба
Широј јавности позната је по свом јавном деловању, посебно током ратова деведесетих, када се залагала за миран суживот етничких заједница и демократска начела. У више наврата заговарала је и приступ Републике Хрватске Европској унији, а њен прилог уврштен је у Егидин зборник "Хрватска Агенда 2000".
Још на почетку побуне дела Срба у Хрватској 90-их година Олга Царевић се као особа српске националности јавно супротставила српској политици и дистанцирала од следбеника те политике у Хрватској, поручивши да је Хрватска њена домовина.
Деловала је у склопу хрватских европских иницијатива, обраћајући се јавности на Хрватској радио-телевизији (ХРТ) и својим већ познатим писмима објављиванима већином у Вјеснику. Писала је особама попут председника САНУ-а Душана Каназира, а сакупила их је у неколико књига, парафразирајући Николу Теслу, под насловом "Српски род, хрватски дом".
Морална и интелектуална вертикала
Због таквих наступа, у хрватској јавности доживљавали су је као моралну и интелектуалну вертикалу. Редитељка Инес Плетикос снимила је документарни филм о Олги Царевић "Портрети које памтимо: Олга Царевић - мостови од срца до срца".
Др Царевић писала је практично до краја живота. Последњи пут хрватској јавности обратила се у јулу прошле године реагујући на тада актуалне контроверзе везане уз обилежавање годишњице акције "Олуја".
- Као Српкиња отишла бих срцем пуним љубави у Груборе и у Книн. Мога сина Мислава, хрватскога бранитеља, изгубила сам 4. августа 1993, а у августу ове године навршиће се 30 година како пишем о међусобном пријатељству људи, као и пријатељству човека и природе - поручила је тада професорка Царевић.
Др Олга Царевић добитница је плакете с ликом Здравка Лорковића, одликована је редом Данице хрватске с ликом Руђера Бошковића, а добитница је награде "Европски круг" 1994.