Прети ли Македонији још гори СЦЕНАРИО од виђеног: Ситуација уочи избора НЕИЗВЕСНА и НАПЕТА
Македонија живи у паралелним световима. То је њена слика и прилика два дана уочи одржавања локалних избора, који за два најјача краја политичког таса у тој земљи носе велики улог
Да ли ће предизборна тишина која је у Македонији почела синоћ у поноћ бити затишје пред буран изборни дан у недељу 15. октобра?
ХОРОР У МАКЕДОНИЈИ: Баба закључала ДЕВОЈЧИЦУ (11) и натерала свог унука да има СЕКС са њом
Шта ако сви кренемо на РЕФЕРЕНДУМ?! Каталонска ВАТРА за балканско БУРЕ БАРУТА
Тада ће у првом кругу локалних избора више од 1,8 милиона гласача бирати градоначелнике и челнике локалних већа у Скопљу и у још 80 општина. Чињеница да су дошли само четири и по месеца по турбулентном формирању владе са једва намакнутом већином након парламентарних избора, обојила је и ове на локалу.
Избори ће представљати први и прави тест за владу премијера Зорана Заева, који је тесну парламентарну већину, са само једним гласом више, саставио захваљујући албанским партијама и на крилима „тиранске платформе“ која је означила почетак федерализације Македоније. Грађани ће имати прилику да кажу шта мисле о промени имена Македоније, о њеној федерализацији, о брзопотезном учлањењу у НАТО, што им из Алијансе већ обећавају.
Иако су посреди локални избори, несумњиво је да ће они битно утицати на смер којим ће даље ићи Македонија. Да је улог велики јасно је већ и из податка да је први пут откако се у Македонији као независној држави одржавају избори направљена предизборна коалиција. Формирали су је, јасно, Заев и његов коалициони партер у Влади, лидер Демократске уније за интеграцију (ДУИ) Али Ахмети.
Да ли је такав статус локалних избора диктирао и теме у кампањи које су биле више националног и „идеолошког“ карактера него што је то уобичајено за овакве изборе, да ли се, ко год да победи, могу очекивати ванредни парламенти избори, како је текла кампања, с обзиром на значај исхода.
Док уредник у ТВ „Телма“ Александар Чомовски сматра да је, поредећи је са претходним искуствима, ово вероватно једна од мирнијих кампања у којој није било неког посебног насиља осим неких спорадичних проблема, његов колега, уредник у ТВ „Алфа“ Љупчо Цветановски, каже да је ово била „ружна и црна кампања“ и да се плаши шта ће бити на дан избора.
После Мексика на удару Македонија: Земљотрес јачине 3 степена погодио Охрид
У прилог својој тврдњи да се нешто слично овој кампањи није десило у протеклих 15 година, Цветановски је навео да је било и пребијања кандидата за градоначелника од стране опонената, да је носилац независне листе у Кичеву Алит Абази после рањавања из ватреног оружја подлегао повредама.
Мада је, каже, врло брзо објављено да посреди није политички мотив, Цветановски истиче да се преко свега брзо прешло, без озбиљне истраге.
Било је, додаје он, много поломљених изборних штабова, бомба је пукла у дворишту једног симпатизера ВМРО-ДПМНЕ. Кандидати за градоначелнике били су пиштољима застрашивани од полиције.
- Интересантно је што су представници међународне заједнице на све то оценили да је кампања била добра, са малим неправилностима - напомиње уредник ТВ „Алфа“.
НАТО има циљ да потпуно покори Балкан и УЦЕНИ СРБИЈУ? Поштар Рама пренео поруку САД
Битка за Скопље
На питање шта су показале најновије анкете о томе коме ће грађани дати глас, Чомовски истиче да их је било неколико и да су, било да је реч о онима из радионице оних ближи садашњој опозицији или актуелној власти, показале значајну доминацију СДСМ и Заева и његових албанских коалиционих партнера.
- Врло је важно ко ће добити главни град Скопље и неколико његових општина, и неке од већих градских целина као што су Битољ, Струмица, Охрид, Прилеп, Штип… У сваком случају, резултат у Скопљу ће, пре свега, зависити од први пут у историји вишестраначја у Македонији, направљене предизборне коалиције Албанаца, пре свега ДУИ, и СДСМ. Они су међусобно постигли договор да ће једни другима подржати кандидате у Скопљу, Тетову, Гостивару… То социјалдемократама Заева даје већу сигурност да ће после 16 година први пут добити свог градоначелника Скопља и неколико других општина - сматра Чомовски.
За разлику од њега, Цветановски истиче да су анкете из последње недеље кампање биле као два различита света. Тотално различите. Једне кажу да ВМРО гази и да има већину, и то знатну, а друга анкета, која је урађена преко ТВ „Телма“ каже да СДСМ има боље резултате.
„Македонија у овом моменту живи у паралелним световима“, каже уредник ТВ „Алфа“.
Седница НАТО у Тирани: Кључне теме Косово и утицај Русије на Балкан
Ко је патриота, а ко издајник
О темама које су обележиле кампању такође имају различито гледиште. Уредник ТВ „Телма“ каже да је кампања почела великим темама — ко је уз НАТО и ЕУ, ко је патриота, а ко национални издајник, о имену, националном идентитету Македонаца, страху од такозваног пута албанизације у Македонији, али да је његов утисак да су главни актери схватили да је то погрешан пут и да су се брзо окренули ономе што занима људе на локалу, од којих 18 одсто још нема канализацију, текућу воду, пристојне путеве и има врло низак стандард.
Уредник ТВ „Алфа“ каже да су ови избори у основи прича о имену државе, ЕУ и НАТО интеграцијама и да су лакмус папир о расположењу народа о тим питањима и врло велики улог, посебно за власт.
СВИРЕПО УБИСТВО У ГОСТИВАРИ: Избо жену у груди, врат и стомак, па је прегазио аутом!
За Чомовског, крупна питања се, како каже, у основи своде на то да ли ће лидер ВМРО-ДПМНЕ Никола Груевски успети да се одржи на партијској и политичкој сцени. Друго је да ли ће лабава коалиција Зорана Заева са врло тесном парламентарном већином у парламенту да се рехабилитује и да добије неки инпут нове моћи која би могла да произађе из евентуалних за њих позитивних резултата на локалним изборима.
Не гледају исто ни на могућност скорог расписивања превремених парламентарних избора. Чомовски их не види до краја идуће године.
- У основи, није искључено да се одрже ванредни парламентарни избори, али мислим да то није приоритетан циљ, зато што ВМРО неће моћи на њих да изађе у случају пораза на локалу, јер им онда предстоји унутарпартијско реформисање. А СДСМ, сигурно је, жели да нека глобална спољнополитичка питања каква су чланство у НАТО-у, име државе, доведе до фазе извесности. Почетак њихове владе још у тим питањима није дао опипљиве резултате и очекивања - објашњава он.
Рамина порука леди крв у венама: Ево шта је поручио Србији
Следе ванредни парламентарни
Цветановски пак подсећа да се већ спекулише да ће победник локалних избора, ко год то био, тражити одржавање ванредних парламентарних избора. СДСМ, напомиње он, има тесну већину у парламенту, само један глас више од потребног, па кворум некада обезбеђују посланици опозиције. Ако би на локалу постигли бољи резултат, имали би разлога да траже парламентарне да учврсте власт.
Исти је, сматра, случај и са ВМРО-ДПМНЕ. Ако они буду бољи, они ће тражити превремене изборе рачунајући на то да поврате централну власт. Додаје да је тако и најављено, да ће већ наредни дан по објављивању резултата, ако по њих буду повољни, тражити изборе.
Цветановски, међутим, сматра да власт у случају свог лошег резултата не би дозволила превремене парламентарне изборе зато што на својој страни има „међународну заједницу“. У прилог томе опет указује да је, упркос свему што се дешавало у кампањи, „међународна заједница оценила да је кампања била добра, са малим неправилностима“.
- Амбасадори су ишчезли. Исти амбасадори који су за време владавине ВМРО-ДПМНЕ сваког божјег дана држали и по две-три конференције за медије контра те владе, сад их нема нигде. Ишчезли су - каже Цветановски.