ПРОПАО ПОКУШАЈ ОТИМАЊА НАДЛЕЖНОСТИ СРПСКОЈ: Уставни суд БиХ одбио захтев бошњачких делегата!
Уставни суд БиХ одбио захтев седам бошњачких делегата за оцену уставности Закона о стварним правима Српске
Уставни суд БиХ одбио је захтев седам бошњачких делегата у Већу народа Републике Српске за оцену уставности Закона о стварним правима Српске чиме је, сматрају стручњаци, спречено отимање надлежности Републике Српске да регулише имовинско-правне односе над некретнинама које не потпадају под опште добро.
ХРВАТСКА ОТВОРИЛА ГРАНИЦУ ЗА ВАКЦИНИСАНЕ РУСКОМ И КИНЕСКОМ ВАКЦИНОМ: Шта то значи за држављане Србије и путовања?
ХОРОР! У Улцињу пронађено тело мушкарца и пса у фази распадања
Бошњачки делегати су у свом захтеву као аргументе навели да је државна имовина у искључивој надлежности БиХ, а у складу са низом закона које је прогласио високи представник, као што су Закон о забрани располагања државном имовином и раније одлуке Уставног суда у вези са овим питањем.
Професор међународног права на Факултету политичких наука у Бањалуци Матеј Савић рекао је за "Глас Српске" да је одбијање захтева бошњачких делегата значајна ствар јер су на овај начин покушали да волшебно отму надлежности Српској и пренесу је на ниво БиХ.
- Ово је значајна ствар зато што надлежност за регулисање ових питања није дата органима БиХ, што по члану ИИИ/1 Устава значи да је то надлежност Српске - појаснио је Савић.
Он је навео и да га је ова одлука изненадила будући да су, на основу досадашње праксе, доста тога пресуђивали на штету Републике Српске, нарочито када је реч о имовинским односима.
Ова одлука и за посланика и члана Комисије за уставна питања у Народној скупштини Перицу Бундала представља благо изненађење.
- До сада су све апелације бошњачких делегата усвајане и имали смо проблема због бројних питања. Ова одлука је значајна и буди наду за будућност када ће суд одлучивати о још неким захтевима - рекао је Бундало за "Глас Српске".
Уставни суд у наредном периоду треба да одлучује и о захтјеву за оцену уставности закона о шумама. Према оцени саговорника "Гласа", тешко је проценити како ће ова одлука утицати на будуће предмете јер Уставни суд има специфичну праксу у којој произвољно сужава или проширује предмет спора.