ПРОШЛО ЈЕ 25 ГОДИНА ОД ПОЧЕТКА РАТА У БОСНИ: Ево који догађај је био повод за крвопролиће! (ВИДЕО)
Исте вечери су подигнуте барикаде свуда по Сарајеву
У Сарајеву је марта 1992. године муслиманска група, коју је предводио Рамиз Делалић, убила српског свата Николу Гардовића и ранила свештеника Српске правослвне цркве Раденка Миковића.
Убиство на Башчаршији испред Старе православне цркве сматра се првим етнички мотивисаним злочином и почетком грађанског рата у Босни и Херцеговини.
ДОДИК О ПРОСЛАВЉАЊУ ДАНА НЕЗАВИСНОСТИ БИХ: Први март је црни дан за Србе
Сви амерички медији пренели су тада ову вест, али у њиховој интерпретацији убијени су муслимани, док су Срби били оптужени за злочин.
Гости који су присуствовали венчању Милана Гардовића и Дијане Тамбур у 14.30 часова на дан 1. март 1992. у храму Преображења Господњег, упутили су се у Дом свете Текле где их је чекао заказани свадбени ручак.
У сватовској колони било је стотинак гостију, а након што су паркирали путничка возила код Већнице, сватови су пешака кренули ка Старој цркви.
Док су улазили у двориште зауставило се бело путничко возило марке "голф" у ком су се налазила четири мушкарца, а међу којима је био Рамиз Делалић звани Ћело. Они су насрнули на Николу Гардовића, младожењиног оца, који је био барјактар.
Рамиз Делалић покушао је да му отме заставу Српске православне цркве, након чега је дошло до комешања у сватовској колони. Делалић је пуцао из пиштоља и смртно ранио младожењиног оца, док је његов саучесник ранио свештеника СПЦ Раденка Мировића, младожењиног зета.
НОВИ ОБРТ У БИХ: Бакиру сад смета што Иванић пише Хагу
Злочинци су побегли односећи са собом заставу Српске православне цркве коју су касније спалили. Никола Гардовић је преминуо од нанесених рана неколико минута касније у колима Хитне помоћи.
Као одговор на ово убиство, наоружани Срби су исте вечери подигли барикаде по Сарајеву, а у раздобљу од 1. до 5. марта подигли су барикаде и у другим градовима.
ТУГА У БОСНИ: Мушкарац (32) се обесио у свом стану
Рамиз Делалић је одмах након почетка ратних сукоба у Сарајеву постао комендант Девете муслиманске брдске бригаде Армије БиХ, а од Алије Изетбеговића је за заслуге примио пиштољ са посветом.
Радио-телевизија Сарајево је након почетка рата у Сарајеву 1992. испред зграде Вијећнице снимила документарни програм о Рамизу Делалићу, у коме је приказан као херој.
ТЕШКА САОБРАЋАЈНА НЕСРЕЋА У БОСНИ: Ауто се закуцао у зид, муж на месту погинуо, жена критично!
Судски поступак који је покренут против Делалића 1992. године никада није окончан, а МУП Федерације БиХ неколико пута га је хапсио и пуштао на слободу, да би потера за њим поново била настављена.
Делалић је побегао у Турску и тамо провео две године, а неколико година касније, ухапшен је у Сарајеву и поступак је поново покренут 2004., али је одмах пуштен да се брани са слободе.
УЖАС: Син градоначелника избоден ножем у тучи у центру града!
Рамиз Делалић звани Ћело, родом из Прибоја, убијен је у Сарајеву 27. јуна 2007. године. Полиција Федерације БиХ је изјавила да је убиство део обрачуна криминалаца у Сарајеву.