РАСТЕ БРОЈ ЂАКА ЗАРАЖЕНИХ КОРОНОМ, донете и нове препоруке за понашење у школама
До повећања броја потврђених случајева међу децом школског узраста је вероватно дошло и због чешћег тестирања деце
У периоду од почетка школске године у Републици Српској, повећан је број потврђених случајева ковида-19 међу децом школске доби, али није потврђено да се дешавао пренос инфекције унутар самих школа.
У Институту за јавно здравство РС кажу да се пренос између ученика који иду у исти разред, до сада, дешавао углавном у ситуацијама када су та деца имала контакт и изван школе.
Факултет друштвених наука добио седам акредитација
ДОШАО ЈЕ И ТАЈ ДАН! У Црној Гори почела школска година
- Повећању броја потврђених случајева међу децом школског узраста од почетка школске године је, вероватно, значајно допринело чешће тестирање деце са симптомима него у ранијем периоду. Како деца често имају благу клиничку слику ковида, узак спектар симптома и краткотрајне симптоме, оваквој клиничкој слици се много више пажње поклања и чешће се тестира од како је почела школска година - саопштили су из ИЈЗ РС.
У складу са наведеним подацима, а с циљем да се повећа сигурност деце и наставног особља у школама, те истовремено смањи број сувишних одлазака у карантин, ИЈЗ РС је израдио препоруке за ношење маски у школама, које подразумевају да и ученици и наставно особље носе маске за време целог боравка у школи.
У контексту наведеног, препоруке за поступање у школама су следеће:
- Ако ученик добије температуру или друге акутне симптоме заразне болести компатибилне са ковидом током боравка у школи, школа ће одмах позвати родитеље/старатеље да дођу по дете. Било који акутни симптом заразне болести је довољан разлог да се ученик изузме из школе. Док дете чека родитеље, биће смешетно у посебну просторију одређену и кориштену само за те намене.
- Уколико неко од наставног особља током боравка у школи добије акутне симптоме заразне болести, мора одмах да напусти школу и јави се надлежном дому здравља ради прегледа и даље процене.
- Ученике из одељења ученика/наставника са симптомима треба извести из учионице да би се и та просторија проветрила и дезинфиковала, након чега се враћају и настављају наставу.
- Родитељ/старатељ ученика са симптомима, односно наставник са симптомима, контактира надлежног породичног доктора/надлежну амбуланту за респираторне инфекције у дому здравља. Они, у случају сумње на ковид 19, узимају брис носа и упућују узорак на тестирање.
Треба имати у виду често блаже клиничке слике ковида код деце, краће трајање симптома и мање специфичне симптоме, како се не би направио пропуст у препознавању да се ради о ковиду.
- Уколико надлежни породични доктор процени да је ученик/наставник вероватан случај или уколико се дијагноза потврди лабораторијски, о истом хитно телефонским путем мора бити обавештена надлежна хигијенско епидемиолошка служба и школа.
- Надлежни епидемиолог/ХЕС спроводи епидемиолошко истраживање и утврђивање контаката вероватног или потврђеног случаја, како у оквиру школе тако и изван школе, те даје препоруку за мјеру изолације вероватног/потврђеног случаја, те меру карантина за контакте високог ризика.
- Ако је ПЦР тест на ковид-19 код ученика/наставника са симптомима акутне инфекције негативан, ученик/наставник остаје код куће до клиничког опоравка. Неопходно је да буде без симптома барем 48 сати пре повратка. Уколико код пацијента и даље постоји сумња на ковид, тест се може поновити након два-три дана, те се особа не враћа у школу до клиничког опоравка и негативне потврде другог теста.