Четврт века од МАСАКРА у Хрватској: Побијено 350 Срба, међу њима ЖЕНЕ и ДЕЦА
Злочинци се обрушил ii на православне светиње
У операцији хрватских снага "Масленица 93", кодног назива "Гусар" од 22. јануара 1993. страдало је 348 Срба, а око 10.000 је протерано и није се до данас вратило. За овај масакр до данас нико није одговарао.
Прочитајте и:
Српски и хрватски извори ово војну акцију потпуно супротно описују и 25 година касније. За Србе је то напад на заштићену зону УН, на српска села где је почињен масакр и из којих су протерани сви цивили, док је за Хрвате то био ратни преокрет, прва победа и спасавање Хрватске која је до тада била подељена на два дела. Према српским изворима погинуло је 348 српских војника и цивила, а међу њима 35 жена и троје деце. Још 165 људи умрло је у збегу од последица напада.
Највише су страдала три српска села: Ислам Грчки, Кашић и Смоковић, као и етнички мешовита села: Мурвица, Црно, Земуник Горњи, Пољица и Ислам Латински. Срби из тих села су убијани, одведени у затворе и логоре, а сви остали су прогнани. Њихова имања су опљачкана и уништена, а културни споменици, гробља и цркве су оскрнављени или порушени.
Тако су уништени Двори Јанковић Стојана у Исламу Грчком са црквицом светог Георгија од 1675. године, у којој је сахрањен познати књижевник Владан Десница. Уништене су и цркве Светог Георгија од 1567. године у Смоковићу и Светог Илије из 1872. у Кашићу.
Чињеница је да су 25 година касније сва српска села и даље скоро потпуно напуштена.
Истрага против хрватске јединице "Алфа"
Српско Тужилаштва за ратне злочине покренуло је 2011. истрагу против припадника хрватске јединице "Алфа" због масакра над заробљеним српским војницима. Маскр је почињен на само неколико стотина метара од осматрачнице Унпрофора на превоју Мали Ален.
У извештају Унпрофора забележено је да је убијено укупно 22 особе, од којих и једна жена болничарка Душанка Гаћеша.
Штрбац: Ритуална убиства и масакрирање с циљем заплашивања Срба
Директор Веритаса Саво Штрбац својевремно је изјавио поводом масакра на превоју Мали Ален да је у питању најмонструозније ритуално убиство.
- У тој акцији није било ни заробљених ни рањених. Хрватским специјалцима није било довољно само да убију ове војнике, већ и да их најбруталније измасакрирају. На већини тела су разбијене лобање, исечени делови тела или полни органи, а једном заробљенику је урезан крст на леђима. Све то указује на ритуално убиство с циљем заплашивања Срба - каже Штрбац.
Операцију "Гусар" одобрио Туђман, наченик артиљерије био Агим Чеку
Операцију "Гусар" су уз одобрење тадашњег хрватског председника и врховног команданта Фрање Туђмана планирали и извели генерали Јанко Бобетко, Анте Готовина, Анте Росо, Мирко Норац и Младен Маркач.
Занимљиво је да је тадашњи начелник хрватске артиљерије сектора "Велебит" био и будући српски непријатељ на другом месту. Косовски Албанац, до 1991. официр ЈНА, Агим Чеку, као што је познато касније је био командант ОВК, а после сукоба 1999. и командант Косовског заштитног корпуса. Такође је био председник владе и министар снага безбедности на Косову.
Према српским изворима артиљерија под Чекуовом командом неселективно је гранатирала по дубини подручја општина Бенковац и Обровац, па је највише страдало цивила.
ПРИЈАТЕЉ ЉУБЕ ЗЕМУНЦА УБИЈЕН У МАСАКРУ КОД ШИБЕНИКА?! Мештани кажу да овакав ПРИЗОР није виђен
Према хрватским изворима у овој војној акцији биле су ангажоване све гране њихових оружаних снага. Учествовале су јединице са Зборног подручја Сплит (4. гардијска бригада "Пауци", тактичке групе 112. и 113, 126. бригада, 7. домобранска пуковнија, 40. инжењеријска бојна, 72. бојна ВП), специјалне постројбе МУП-а, делови 9, 3, 2, и 1. гардијске бригаде, делови јединица ГСХВ-а, те Средишњица електроничког деловања Сплит, копнене, диверзантске и поморске снаге ХРМ-а и ескадрила хеликоптера ХРЗ-а.
Према српским изворима непосредни починиоци масакра су били припадници В вода из састава "Алфе", којим је командовао Милијан Бркић звани Васо. Који је касније био заменик председника ХДЗ-а и потпредседник Хрватског Сабора.
За страдење и прогон цивила, као и уништавање и пљачкање имовине до данас нико није оптужен.
У Цркви Светог Марка у Београду у понедељак, 22. јануара 2017, биће служен парастос српским жртвама из операције "Масленица".