СТИГАО ОДГОВОР НА ГОРУЋЕ ПИТАЊЕ: Како је украдена икона из Бањалуке преко Додика завршила код Лаврова
Радован Ковачевић каже да она није на било који начин никада представљала културну баштину или било шта друго.
Радован Ковачевић, саветник председавајућег Председништва БиХ Милорада Додика сматра да је неопходно да се крене од почетка и објасни о чему се ради када је у питању поклоњена икона Сергеју Лаврову, министру спољних послова Русије.
НОВЕ ИНФОРМАЦИЈЕ О СТАЊУ МИЛОРАДА ДОДИКА: Под сталним је надзором, лекари на вези са стручњацима из Србије
ДВА БОШЊАЧКА ПОСЛАНИКА ПОТУКЛА СЕ ЗБОГ БОЖИЋА: "Ја сам Хрват али сам доказани муслиман!" (ВИДЕО)
ПРЕМИНУЛО ЈОШ 35 ОСОБА: У БиХ у последња 24 часа пад броја новозаражених
- Икона је била у приватном власништву једне породице из Бањалуке, која ју је ту имала дуже од 15 година. Они су пожелели да та икона буде поклоњена Лаврову - рекао је Ковачевић гостујући на РТРС.
Ковачевић даље истиче да је ту и питање вредности саме иконе.
- Икона наравно има сентименталну вредност, те вредност на основу тога што је у питању православна икона која је освештана, али нема никакву значајнију материјалну вредност - истакао је.
Оно што је јако битно, наводи Ковачевић, а што свако може да провери, јесте да је такве иконе лако могуће пронаћи на интернету.
- Има их јако много и њихова цена се креће од 100 до 200 евра - каже Ковачевић.
Наводи да су извршили проверу, те каже да не постоји потрага за спорном иконом било где, те да се не налази у било каквој евиденцији.
Спекулације
- Верујем да је јавности познато да постоји Интерполова база, која постоји од 1951. године, дакле после Другог светског рата, када је велики број уметнина био отуђен и за којима је трагано. Постоји једна база, која је и те како детаљна и у њој се налазе хиљаде артефакта БиХ, али наравно ове иконе ту нема - додао је Ковачевић.
Ковачевић каже да она није на било који начин никада представљала културну баштину или било шта друго.
- Тако да је и то ствар, која је јако битна. Не ради се о било каквом културном благу или било чему другом. То су најобичније спекулације, за које нико није понудио било какав доказ, али је намера била потпуно и јасно политичка - рекао је Ковачевић.
Подсетимо, украјинско министарство културе утврдило да се ради о икони с печатом Одеске регионалне за заштиту споменика материјалне културе и природе, која је основана 1926. године у Одеском историјско-археолошком музеју и да је икона власништво Украјине.
Како би Интерпол утврдио о чему се тачно ради и расветлио случај, Министарство спољних послова Русије јуче је предало Амбасади БиХ у Москви украјинску икону из 18. века, што је потврђено у Русији.