САРАЈЕВО НЕ МОЖЕ ДА НАТЕРА РЕПУБЛИКУ СРПСКУ У НАТО! Изјаве министра Хелеза су неутемељене и ДОЛИВАЈУ УЉЕ НА ВАТРУ!
Заменик министра одбране у Савету министара БиХ Александар Гогановић за РТ Балкан још једном је поновио да до чланства БиХ у Алијанси неће доћи, без обзира на тврдње министра одбране БиХ Зукана Хелеза да је БиХ "степеницу од позива за пуноправно чланство у НАТО".
-Најаве министра Хелеза не могу се узимати, нажалост, као релевантне. Најављивао је недавно дронове камиказе и све се испоставило као дезинформација - предочио је Гогановић.
Он је Хелезове тврдње назвао неутемељенима.
-Изјаве колеге о чланству БиХ у НАТО-у су неутемељене, посебно ако се осврнемо на званичне изјаве НАТО-а да је чланство питање о коме ће разговарати домаћи политичари у складу са Дејтоном. Став Српске и њеног народа је јасан, сарадња је за нас прихватљива, чланство не, и НАТО поштује тај став - указао је Александар Гогановић.
Народна скупштина Републике Српске је донела у октобру 2017. године резолуцију о војној неутралности.
Министар одбране у Савету министара БиХ Зукан Хелез тврди да је БиХ "степеницу од позива за пуноправно чланство у НАТО", и да, како је навео, имају сигнале да је БиХ на реду, а да ће након Шведске и ова земља добити статус кандидата за пуноправно чланство у Алијанси.
Хелез је то рекао на отварању конференције на којој учествују представници БиХ и НАТО, а чији циљ су стратешка питања Алијансе и унапређење војне сарадње, преноси Радио Слободна Европа.
Конференција је почела данас у Сарајеву и трајаће наредна три дана.
Иако зна да без сагласности Републике Српске БиХ не може постати чланица НАТО, Хелез тврди да је БиХ "исказала јасне амбиције за пуну евроатланску интеграцију у Европску унију и сигурносне структуре НАТО-а".
Рекао је и да учешћем у раду конференције БиХ показује ангажман и спремност да допринесе регионалној и глобалној сигурности у партнерству с НАТО-ом.
Након Хелеза и бошњачки члан Председништва БиХ Денис Бећировић рекао је данас у Бриселу да је "БиХ пред вратима НАТО", али је отишао и корак даље па је позвао и на "присуство НАТО у војним базама у БиХ".
Бећировић је, након састанка са генералним секретаром НАТО Јенсом Столтенбергом, рекао да је БиХ провела многе реформе и усвојила законе из области одбране и да је јасно опредељена и спремна за чланство у Алијанси.
-Сада смо пред вратима НАТО и ту шансу треба да искористимо због свих грађана БиХ. Испуњени су сви формални услови да се БиХ упути захтев за чланство - рекао је он.
Бећировић је предложио Столтенбергу да пошаље БиХ коначни позив у НАТО и да обнове присуство у војним базама у БиХ.
-Предложио сам и конкретне предлоге, између осталог да НАТО кроз свеобухватније имплементирање акционог плана за чланство дефинише виши и конкретнији ниво повезаности БиХ и НАТО. Предложио сам периодично одржавање састанака и евентуално присуство НАТО у војним базама у БиХ како би се спречило нарушавање мира, а сви смо сведоци да у последње време, нажалост, имамо такве потезе. На крају, предложио сам да НАТО направи важан корак и да нам упуте позив за чланство у НАТО - рекао је Бећировић.
Столтенберг је рекао да је у НАТО стигла препорука да БиХ добије кандидатски статус с обзиром на напредак.
Позиција и опозиција из Републике Српске противи се чланству у НАТО-у и заступају став да Босна и Херцеговина по овом питању треба да следи Србију која је прогласила војну неутралност.
Народна скупштина Републике Српске је донела у октобру 2017. године резолуцију о војној неутралности.