РЕПУБЛИКА СРПСКА ОДБИЈА ЖИГ ГЕНОЦИДА! Скупштина усваја своју РЕЗОЛУЦИЈУ у којој пише ОВО
Народна скупштина Републике Српске је усвојила Извештај Независне међународне комисије за истраживање страдања свих народа у сребреничкој регији у периоду 1992-1995. године у којем пише, да се у Сребреници није догодио ни појединачни злочин геноцида, нити геноцид уопште.
С тим у вези, клубови посланика српских странака предложили су Закључак у 13 тачака међу којима је и констатација да ће Извештај међународне комисије (у саставу Гидеон Грајф, председник и чланови Јуки Оса, Стивен Мејер, Лоренс Френч, Роџер В. Бајрат, Марија Ђурић, Аденреле Шииба, Ђузепе Закарија, Влатер Маношек и Маркус Голдбах) допринети објективном и непристрасном сагледавању страдања свих народа у сребреничкој регији.
Народна скупштина је, наводи се, уверена да ће једино целовито и истинито сагледавање ратних догађаја у сребреничкој регији, али и у целој БиХ, допринети јачању поверења и толеранције међу народима у БиХ, коначном помирењу и суживоту садашњих и будућих генерација.
Скупштина у тачки 4. Закључка изражава пијетет према жртвама и њиховим породицама из трагичног сукоба у БиХ и осуђује ратне злочине почињене на свим странама, наводи се у Закључку.
Скупштина истовремено одбацује Извештај Комисије за истраживање догађаја у и око Сребренице 10. до 19. јула 1995. године, сачињен у Бањалуци јуна 2004. године и 15. октобра 2004. године и сматра га нетачним, тендециозним, спекулативним, политички наметнутим од високог представника Педија Ешдауна, сачињеним необјективно и злонамерно против Срба и Републике Српске.
Закључком се указује на чињеницу да је у Извештају Комисије утврђено да је у периоду од 1992. до 1995. године, као последица етничког чишћења српског народа, убијено и страдало више од 2.650 цивила, заробљених војника и припадника сеоских стража.
Скупштина подржава ставове изнесене у Закључцима Извештаја Комисије и потврђује да је термин „геноцид“ за Сребреницу нетачан и да се не може прихватити, као и да ту квалификацију трајно одбацује имајући у виду да је минималан број припадника муслиманских снага/ратних заробљеника, заробљених и погубљених, између 1.500 и 2.000, а максималан број до 3.000.
Закључком се, између осталог, осуђује и сматра апсолутно недопустивим и неприхватљивим поступак амбасадора Златка Лагумџије, сталног представника БиХ при Уједињеним нацијама, који су усмерени на припрему и достављање Предлога резолуције о „геноциду“ у Сребреници без консултација и сагласности институција БиХ, ентитета и конститутивних народа, с циљем демонизације Републике Српске и српског народа као геноцидног. Закључком се тражи разрешење Лагумџије.
Народна скупштина Републике Српске констатује да је механизам спољне политике БиХ урушен и да амбасадори који се именују са територије Републике Српске морају поштовати одлуке институција Српске и да су једино обавезни да слиједе спољну политику БиХ која је заснована на Уставу БиХ и искључиво усаглашеним одлукама Предсједништва БиХ, пише у тексту.
Предлогом закључака се задужују Министарство за европске интеграције и међународну сарадњу и Републички центар за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица да наставе активности које имају за циљ презентовање резултата рада и Извештаја Комисије широј домаћој и међународној јавности.
Парламент Српске позива чланове Представничког дома који се бирају директно из Републике Српске и делегате Дома народа које бира Народна скупштина да ове закључке упуте у расправу у Парламентарну скупштину БиХ.
Представници Републике Српске ће упознати учеснике Великог васкршњег сабора Републике Српске и Србије са садржином овог закључка, преноси РТРС.
Закључак ће ступити на снагу наредног дана од дана доношења и са њим ће бити упознати учесници Великог васкршњег сабора Републике Српске и Републике Србије.