Решење спора у Давосу? Ципрас и Заев сутра о новом имену Македоније
Размотриће најновије предлоге
Премијери Грчке и Македоније, Алексис Ципрас и Зоран Заев, састаће се, како је најављено, сутра у Давосу, на маргинама Светског економског форума, како би размотрили најновије предлоге посредника УН Метју Нимица о новом имену Македоније.
Прочитајте и:
Аналитичари у двема земљама сматрају да је реч несумњиво о најважнијем сусрету на високом нивоу између двеју земаља, који треба да одлуче о даљим корацима и роковима за изналажење решења новог имена Македоније, а промена имена те државе је услов Грчке за њене евроатлантске интеграције.
Сусрет Ципрас - Заев иначе долази након масовних протеста више грчких десничарских организација и Грчке православне цркве, у недељу у Солуну, који се противе употреби речи "Македоније" у новом имену те бивше југословенске републике.
Грчки лист Вима, како преносе македонски медији, пише да није искључено да ће се два премијера након састанка обратити заједничком изјавом да је постигнут напредак у решавању дугогодишњег спора две земље по питању имена, те да ће даљи процес бити вођен на највишем политичком ниову.
На састанку Заев-Ципрас у Давосу, према речима портпарола грчке владе Димитриса Цанакопулоса, очекује се напредак у проналажењу међусобно прихватљивог решења.
На редовном брифингу са новинарима, Димитрис Цанакопулос је рекао да цће сва питања која се односе на разговоре о имену, али и национализму бити на дневном реду разговора између премијера Македоније и Грчке у среду у Давосу.
Грчки министар иностраних послова Никос Коцијас рекао је синоћ у Бриселу да ће разговори у Давосу показати у ком правцу се креће процес преговора и да ли је неопходно додатно елаборирати одређена питања, као и разговори о одређеном временском року за то решење. Грчки аналитичари и медији оцењују да ће главни проблем у обе земље бити пружање унутрашње политичке подршке.
Грчка, како се наводи, није сигурна да ли ће имати заједнички став међу владиним коалиционим партнерима и да ли ће Ципрас добити ширу парламентарну подршку. Очигледно је, сматрају аналитичари, Нова Демократија ће ову ситуацију искористити да придбије политичке поене за рушење владајуће Сиризе и Ципраса.
Заев ОПТИМИСТА: Надам се скором решењу за спор са Атином око имена
У Скопљу, Заев се, пак, суочава са ставовима председника Ђорђа Иванова и најутицајније опозиционе странке ВМРО-ДПМНЕ, као и уске парламентарне већине. То тим пре, имајући у виду да је током десетогодишње владавине ВМРО-ДПМНЕ и политике бившег премијера и лидера те странке Николе Груевског, артикулисан став да се Скопље залаже за евроатлатнске интеграције, али без промене имена.
То ће, сматрају аналитичари, бити на штету премијера Заева уз могуће стварање атмосвере за повратак ВМРО-ДПМНЕ на власт.
У овом тренутку, оцењују медији, сви ће се сакрити иза референдума како би избегли своју властиту партијску одговорност за будућност државе.