РЕТКА СИТУАЦИЈА КАДА СРБИ НИСУ КРИВИ: Европа "вуче за уши" Комшића и Изетбеговића
Формирање савета министара БиХ није ни на видику, а због тога ова држава већ трпи последице на међународном плану. Расплет кризе зависи од договора политичких лидера трију конститутивних народа и тога какве намере имају Жељко Комшић и Бакир Изетбеговић.
Последице тога што у Босни и Херцеговини (БиХ) још није формиран Савет министара, почеле су да се осећају и на међународном плану. Ова бивша југословенска република неће имати своје представнике у Парламентарној скупштини Савета Европе (PSSE) јер ни после шест месеци од избора није именована нова делегација у овој најстаријој европској парламентарној институцији.
Истовремено, представник Срба у Председништву БиХ Милорад Додик отварање Мостарског сајма види као прилику да се сретне са лидером најјаче бошњачке странке Странке демократске акције (СДА) Бакиром Изетбеговићем и представником Хрвата у Председништву БиХ Жељком Комшићем. Не би ли се криза разрешила.
КАКВА ДРЖАВА ТАКАВ ПРЕДСЕДНИК: Резиденција шефа Хрватске државе "сазидана на костима православаца"
У Бијељини Роми поручили: Ми смо успешни, упркос препрекама!
Конференција "Смарт старт" одржана у Бањалуци - Студентима савети о будућности!
Да се СДА досад држала договора и поштовала закон, наглашава Додик, власт би већ била формирана. За даљим преговорима нема никакве потребе јер су српски и хрватски лидери прихватили принципе на састанку са СДА, а сада је све у рукама највеће бошњачке странке.
То што је БиХ остала без представника у ПС СЕ последица је неформирања Савета министара опструкције да Република Српска (РС) имплементира свој капацитет у Савету министара БиХ, каже Ненад Стевандић, шеф српског клуба у Представничком дому парламента БиХ.
- Као што је познато, људи који представљају РС у старом Савету министара без легитимитета су. Они јако одговарају сарајевском естаблишменту и господину Изетбеговићу који жели да их задржи што дуже, јер му предано служе. Пошто је то њему много важније од било каквих европских интеграција, био је спреман да жртвује и улазак у PSSE ради тога - коментарише Стевандић.
Уколико је план Изетбеговића и Комшића да продубе кризу и да, како Стевандић каже, нађу неке нове разлоге и алибије да Савет министара не буде формиран, неће бити ништа ни од плана за приступање БиХ Европској унији. Да би се ситуација расплела и Савет министара био формиран, потребно је да будемо сигурни у добре намере бошњачке политичке елите, додаје Стевандић.
- Уколико те добре намере постоје, расплет је могућ. Ако добре намере не постоје, све ће се завршити на ономе да ко хоће нешто да уради, увек нађе начин, а ко неће, увек нађе алиби. Лако је сада наћи алиби да нешто не учините, свако може да се позива на несугласице, непоштовање, размирице… Међутим, уколико постоји било каква рационална димензија бошњачке политике, они ће морати да се договоре са онима који имају легитимитет победника избора у РС - каже Стевандић.
Према мишљењу политиколога Милоша Шолаје, шансе за формирање Савета министара у овом тренутку веома су мале без јаког политичког притиска, који би навео лидере конститутивних народа да се договоре.
Додик и Вучић сутра у Мостару о завршетку Саборне цркве
УЗНЕМИРУЈУЋИ СНИМАК КАТАСТРОФАЛНОГ СУДАРА У ТУНЕЛУ: Аутомобили се сударили, а онда уследила СТРАШНА ЕКСПЛОЗИЈА! (ВИДЕО)
Обележен Дан фочанских бригада - Велико славље у Републици Српској!
- Засад има много препрека. Пре свега, то што СДА и Демократска фронта (ДФ) захтевају прихватање Акционог плана за приступање НАТО-у (МАП) као услова пре именовања првог министра. То СНСД одбија и ту су позиције укопане, тако да у овом тренутку од тога нема ништа. Поред тога, и нова коалиција између СДА и ДФ унела је нову тешкоћу, тако да је тешко очекивати да у овом тренутку постоје могућности за договор - сматра Шолаја.
Чак и када би се политички лидери договорили, немогуће је очекивати да он функционише и да буде ефикасан у капацитету који је предвиђен уставом и законима, додаје он, уз мишљење да се БиХ креће ка, како каже, мрачном периоду.