САДА ЈЕ СВЕ ЈАСНО: Нема препрека да Мандић, Кнезевић и Медојевић буду у влади Црне Горе
Не постоје правне препреке да они против којих се води кривични поступак буду министри.
Нема препрека да лидери Демократског фронта, против којих се воде судски поступци, буду министри у новој влади, рекли су саговорници подгоричких медија.
Андрија Мандић и Милан Кнежевић неправоснажно су осуђени на по пет година затвора у случају тзв. "државни удар", за који су они више пута рекли да је монтиран.
Кривокапић позвао да се прогласи дан жалости због смрти митрополита Амфилохија
ДРИТАНОВ УЛТИМАТУМ: УРА хоће све безбедносне секторе за себе
ДРИТАН НЕ ДА МУП ДЕМОКРАТСКОМ ФРОНТУ: Предлаже специфичан концепт владе
Кнежевић је осуђиван зног инцидента у Скупштини и напада на полицајца. Против Небојше Медојевића се води судски поступак за прање новца у кампањи за парламентарне изборе 2016., што је, како је и он говорио, да је реч о монтираном политичком процесу и одмазди.
Извршни директор Центра за грађанске слободе, Борис Марић, за подгорички дневник каже да све што Уставом и законом није забрањено, дозвољено је.
Додаје да у конкретном случају не постоје правне препреке да они против којих се води кривични поступак буду министри.
- Сходно би се могла применити одредба члана 87 Устава Црне Горе која у ставу један тачка два, прописује да ако је правоснажном одлуком суда посланик осуђен на безусловну казну затвора у трајању од најмање шест месеци, престаје му посланички мандат. Нормативно предвиђена ситуација није испуњена у овом тенутку - рекао је Марић, који је био министар у прелазној влади 2016.
Објашњава да црногорски правни систем препознаје и правне последице осуде које су садржане у могућности да се за одређени период забрани вршење јавне функције или делатности ако је таква могућност прописана законом, што као могућност отвара Кривични законик Црне Горе.
- То би, примјера ради, могло да се пропише могућим Законом о лустрацији. Пример у пракси немамо - казао је Марић.
Додаје и да Закон о државним службеницима и намештеницима прописује ригорозне услове када је могућа кривичноправна одговорност у питању, али се то не односи на министре.
Истиче да је одређеним члановима тог закона се прописује као обавезан услов за заснивање радног односа да службеник није осуђиван за кривично дело које га чини недостојним за рад у државном органу и против кога није покренут кривични поступак по службеној дужности.
Овај члан се не може сходно применити на државне функционере, каже Марић.
Подсећа на случај премијера Словеније и Јанеза Јанше који је на изборима 2014. кандидован за посланика уочи одласка на служење двогодишње затворске казне, по пресуди за примање мита при куповини оклопних транспортера за Војску Словеније. А, Јанша је сада премијер.