САРАЈЕВО ЈЕ НОВИ БЕРГАМО: Мртвачнице пуне, ситуација у главном граду БиХ је катастрофална
Трећи талас епидемије коронавируса односи много живота у БиХ. Број умрлих од последица заразе у Кантону Сарајево је најалармантнији од почетка пандемије, а о томе сведоче и бројке из "Покопа".
Трећи талас епидемије коронавируса односи много живота у БиХ. Број умрлих од последица заразе у Кантону Сарајево је најалармантнији од почетка пандемије, а о томе сведоче и бројке из "Покопа".
- Чим дође до повећања број заражених, одмах се повећава и број умрлих. Од почетка ове године до данас, у просеку је 14,9 дневни број умрлих. Последњих дана је тај број повећан, с данашњим даном, од почетка ове године, 466 особа је умрло од последица коронавируса у Кантону Сарајево - рекао је извршни директор за погребну делатност и техничке послове КЈКП "Покоп" д.о.о Сарајево Асмир Хоџић, преносе медији.
Специјалиста педијатрије упозорава: Ако деци дајете АНТИБИОТИКЕ ово МОРАТЕ ДА ЗНАТЕ!
ЦРНИ ДАНИ У НИЗУ ЗА БИХ: Корона однела још 42 живота
СВАКИ ЧЕТВРТИ ТЕСТИРАНИ ЗАРАЖЕН: У Српској корона узима нови залет
Призори из овог предузећа су узнемирујући, капацитети су одавно попуњени с обзиром на то да мртвачница има мали и ограничен број места.
- Немамо капацитета за примање умрлих, иако би град с овим бројем становника требало да има савремену мртвачницу која би примала особе преминуле од заразних болести. Надлежни немају слуха да се тај пројект што пре заврши - нагласио је Хоџић.
Подсетимо, ситуација у Кантону Сарајеву је већ данима алармантна. Толико да су званичници рекли да их све подсећа на сценарио из Бергама, где је прошле године војска одвозила тела преминулих, а мртвачнице су биле крцате.
Претходно је Кризни штаб Клиничког центра Универзитета у Сарајеву прогласио ванредно стање и до даљњег обуставио коришћење годишњих одмора запосленима, а поједини лекари су исказали забринутост да ће народ почети да умире на улици.
Здравствени стручњак др Јасенко Карамехић је рекао како га ескалација ситуације у БиХ не изненађује, те да је најављивао снажан талас заразе још пре месец дана. Осврћући се на тешку ситуацију предложио је још чвршћи локдаун и хитну набавку вакцина. У супротном, како је рекао, болнице ће се убрзо препунити, и људи ће, сматра, баш као и прошле године у Бергаму, почети да умиру по улицама.
- Да не будемо Бергамо, да нам људи не почну умирати по улицама, јер су болнице препуне, треба набавка великог броја вакцина. Најмање за две трећине становника. Дакле, милион и по грађана треба да се вакцинише у што краћем периоду - рекао је лекар.
Након тога, Влада Кантона Сарајево одлучила је на седници да затвори угоститељске објекте у КС и продужи полицијски час од 21 сат до пет сати ујутру.
Мере ступају на снагу од вечерас.