Заева министарка хвали НАТО: Они су заслужни за споразум између Грчке и Северне Македоније, а не ЕУ!
На догађају Немачког Маршаловог фонда јуче у Бриселу, Шекеринска, блиска савезница премијера Зорана Заева, рекла је да се не може предвидети да ли ће ЕУ Скопљу отворити претприступне преговоре пошто је постигнут споразум о промени имена државе.
Да није било перспективе уласка у НАТО, Преспански споразум са Грчком о промени имена земље у Северна Македонија био би мртав јер ЕУ није испунила обећања, рекла је заменица премијера и министарка одбране Северне Македоније Радмила Шекеринска.
- Велика слабост током преговора прошле године била је што нисмо могли да предвидимо како ће ЕУ одговорити на Преспански споразум и да ли ће бити довољно јака да донесе одлуку (о путу Скопља у ЕУ)", рекла је Шекеринска, пренео је erucativ.com.
Две балканске земље у фебруару су окончале 27 година дуг спор, чиме је Северној Македонији отворен пут ка ЕУ и НАТО.
Возачи, будите БЕЗ БРИГЕ: У Грчкој вам ВАЖИ потврда о саобраћајној дозволи
Стравичан удес у Македонији: У судару аутомобила и аутобуса велики број повређених
Иванов о споразуму са Грчком: Македонија није приватна својина да се тргује са њом
Северна Македонија је кандидат за чланство у ЕУ од 2005. Преспански споразум јавно поздрављају све чланице ЕУ, осим Мађарске у којој је бивши премијер Никола Груевски, противник тог споразума, добио азил. Међутим, према речима Шекеринске, у пракси се ништа не мења и док је Скопље одмах позвано да постане 30. чланица НАТО, ЕУ не испуњава тако брзо обећање да ће у јуну отворити преговоре о приступању са Северном Македонијом.
Иако су подржале улазак Северне Македоније у НАТО, неке чланице ЕУ, попут Француске, Холандије и Данске, нису вољне да се земљи да зелено светло за преговоре са ЕУ. Под притиском тих земаља Европска комисија је одложила објављивање годишњих извештаја о напретку земаља региона на путу у ЕУ за после европских избора у мају.
- Иако су све земље у ЕУ сложиле да је то пробој за њихову спољну политику у региону, нису у стању да направе неопходан корак - казала је Шекеринска и додала да би, да то није била прилика за НАТО, Преспански споразум био мртав јер ЕУ не испоручује обећано.
Министарка одбране Северне Македоније рекла је и да ЕУ треба да задржи политику отворених врата али и истакла да њена земља никада није очекивала "бесплатну вожњу" и да је свесна да чланство у ЕУ не зависи само од споразума са Грчком.
Грчка влада са своје стране тражи од партнера у ЕУ да отворе преговоре о чланству са Северном Македонијом у јуну. Министар спољних послова Грчке Јоргос Катругалос рекао је јуче да је Скопље, поред Преспанског споразума, спровело "важне, озбиљне реформе кроз нове законе о борби против организованог криминала и у реформи јавне управе и да ће наставити" са реформама.
- Ми, ЕУ, треба да узвратимо - казао је грчки министар.
Избегнута ТРАГЕДИЈА: Пет минута пре слетања у Скопље авиону ОТКАЗАО мотор, нема повређених
ПРОПАЛА пљачка у Скопљу: Власник мењачнице упуцао лопове
ОГЛАСИЛИ СЕ И ГРЦИ: Тарант боравио на Криту и Санторинију, истражују се телефонски позиви
Такође је рекао да, када је реч о могућности да преговори са Скопљем буду отворени у јуну, "постоје неке легитимне бојзани, с обзиром на стање у ЕУ... и сукоб идеја о томе какву Унију желимо".
- Међутим, мислимо да баш због тога што је Северна Македонија прихватила идеју отвореног друштва, решавања пробема дијалогом, одбацивања нетрпељивости и ксенофобије, треба да охрабримо њено приступање", истакао је Катругалос.
Генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг у уводном обраћању поновио је да Алијанса води политику отворених врата" према земљама кандидатима.
- Ширење НАТО није провокација. Поштујемо право суверене земље да одлучи о својој судбини, без силе и мешања", рекао је Столтенберг.
У међувремену је Русија, велика противница промене имена земље, признала Северну Македонију са новим именом, објавило је министарство спољних послова те земље.
Москва је тврдила да САД врше притисак на Скопље да прихвати споразум јер Вашингтион жели да се НАТО прошири у региону у коме једино Србија и Босна и Херцеговина нису чланице Алијансе.