Шешељев пријатељ утерује страх у кости ЕУ: Змаго Јелинчић Племенити ушао у словеначки парламент! (ВИДЕО)
"Озбиљан човек, племићке крви, што се види из његовог имена", тврди лидер радикала
Резултати недељних парламентарних избора у Словенији још једна су у низу рана која се отворила у Европској унији (ЕУ) с обзиром на то да је на њима највећи успех забележио десничарски СДС бившег премијера Јанеза Јанше, а могућност да уђе у парламент је добила и Словеначка национална странка Змага Јелинчића Племенитог, пише Republika.rs.
Прочитајте и:
Реч је о човеку радикалне десничарске оријентације и блиског сарадника шефа СРС Војислава Шешеља, који је за Српски телеграф прокоментарисао новонасталу ситуацију на словеначкој политичкој сцени и поручио како ће Јелинчић помрсити конце еврофанатицима у бившој југословенској републици.
- Његова партија ће сигурно бити ноћна мора за ЕУ јер је Змаго као и Јанша евроскептик. У питању је један озбиљан човек, племићке крви, што се види из његовог имена - традиција је код Словенаца да уз име додају придев племенити ако су таквог рода. Змаго је националиста и панслависта. О идеји панславизма ми смо већ говорили када смо пре две године потписали Повељу о стратешком партнерству - рекао је Шешељ алудирајући на споразум СРС и Словеначке националне странке састављен у Београду 2016.
Како је нагласио, том приликом је са Јелинчићем разговарао и о разграничењу две државе, на начин да граница иде етничком линијом.
- Словенија и Србија се граниче преко окупираних територија Хрватске. Где год се говори штокавски ту су српске територије, а словеначке су тамо где се прича кајкавским дијалектом. Потписали смо ту повељу да заједнички наступамо у разграничењу на тај начин - истакао је Шешељ, подсетивши да је Јелинчићева странка након избора добила могућност да са четири посланика учествује у раду словеначког парламента.
То је, иначе, само још један у низу проблема за ЕУ који је настао у Словенији након што је на недељном гласању чак девет странака прешло цензус.
Како се очекује, то ће умногоме компликовати преговоре за састављање стабилне коалиције по жељи Брисела, а осим тога, проблем је и ако је састави десничар и евроскептик Јанша.
Њему је јуче председник Борут Пахор поверио мандат, истакавши да поштује вољу народа с обзиром на то да ја Јаншин СДС освојио 25 одсто подршке.
Поводом ситуације у Словенији јуче се огласио председник Европске комисије Жан-Клод Јункер истакавши да се нада да ће нова словеначка влада радити на изградњи јаче ЕУ.