Северна Македонија постаје туђа држава: БЕЗ АЛБАНСКОГ ПРЕМИЈЕРА НЕМА НОВЕ ВЛАДЕ!
Нејединство Македонаца и слаба излазност због короне узеле данак
Северномакедонци су предали своју државу Албанцима. На парламентарним изборима одржаним у среду, Албанци су практично однели велику победу и имаће више од 30 посланика од укупно 120 у Собрању.
То значи да формирање нове владе у Скопљу сада зависи од албанске странке - Демократске уније за интеграцију (ДУИ) бившег терористе ОВК Алија Ахметија, који је чврсто обећао да неће правити коалицију ни са ким уколико не постави свог премијера.
АХМЕТИ КОРИСТИ СВАЂУ У МАКЕДОНИЈИ: Албанци имају већину, ово је ПРВИ КОРАК у стварању "Велике Албаније"
НЕ СМИРУЈЕ СЕ СИТУАЦИЈА У МАКЕДОНИЈИ: Још 164 новозаражених
КОНАЧНО ЈЕДНА ДОБРА ВЕСТ: Излечен пацијент којем је корона вирус изазвао УПАЛУ МОЗГА
Према званичним резултатима, највише гласова освојио је Социјалдемократски савез Македоније (СДСМ) Зорана Заева, који је на изборе изашао у коалицији са албанском Бесом - 36,94 одсто и они ће у Собрању имати 46 посланика. Свега 11.339 гласова мање, односно 35,96 процената, освојила је друга велика македонска странка ВМРО-ДПМНЕ Христијана Мицкоског, па ће у парламенту имати 44 места.
Највећа албанска партија ДУИ добила је чак 11,3 одсто гласова, те ће имати 15 посланика, што је пет више него у претходном сазиву. Велики успех остварила је и друга велика албанска странка - Алијанса за Албанце (АА).
Терориста сазива скупштину
Конститутивна седница парламента у Скопљу, према законском року, треба да буде сазвана највише за 20 дана. Њу мора да сазове бивши терориста ОВК Талат Џафери, који је био председавајући Собрања у претходном сазиву.
Она је освојила 8,52 процента гласова и чак 12 посланичких места, што је девет више него у претходном сазиву Собрања, у којем је имала само три посланика. У парламент је ушла још и Левица, која је са 4,17 одсто гласова добила два места, као и Демократска партија Албанаца (ДПА) са 1,51 процентом гласова и једним послаником.
Одмах након првих пристиглих резултата у среду увече, Ахмети је прославио победу. Његова странка је први пут на изборе изашла са кандидатом за премијера - Насером Зиберијем, те су обојица најавили да ће Македонија добити албанског премијера.
- Орао се вратио! Ова победа ДУИ је победа Албанаца. Том победом ниједан Албанац неће изгубити. Доказали смо се као најуспешнији у овој области и тако ћемо и наставити. Албанце нећемо разочарати. Осигурали смо више од 100.000 гласова. Захвалан сам што сам имао прилику да објавим ову најбољу вест за Албанце и апсолутну победу - рекао је Али Ахмети.
Кандидат ДУИ за премијера Зибери на то је кратко додао:
- Победио је концепт за Албанца премијера. Лидер СДСМ Зоран Заев, који са Ахметијевом ДУИ има тесну већину од 61 посланика, такође је прогласио победу.
Изборна комисија под нападом хакера
Сајт Државне изборне комисије (ДИК) Северне Македоније у среду увече, убрзо након окончања гласања, напали су засад непознати хакери, те нико није могао да му приступи. Та институција огласила се јуче, наводећи да је успела поново да подигне сајт, али само делимично, будући да резултатима избора није могло да се приступи.
- СДСМ је добио највише гласова. Имамо два посланика више од ВМРО-ДПМНЕ. Народ је изабрао боље данас и боље сутра - рекао је Заев, који је до расписивања ових, превремених парламентарних избора био премијер Северне Македоније, уз подршку ДУИ.
С друге стране, шеф ВМРО-ДПМНЕ Мицкоски изјавио је да је његова странка победила у највише општина у Македонији, те да је добила више гласова од СДСМ, ако се тој партији одузму гласови албанске Бесе, са којом је у коалицији изашла на изборе.
- ВМРО једина има легитимитет да се бори за састав нове владе - рекао је Мицкоски и оптужио СДСМ за "масовну куповину" гласова на изборима.
Кобне поделе међу Македонцима
Без обзира на то што су и ВМРО и СДСМ прогласиле победу, аналитичари у Скопљу кажу да су те две велике македонске странке у ствари изгубиле, те да су највећи победници избора Шиптари.
- Албанске партије ће имати више од 30 посланика у Собрању, с обзиром на то да ће Беса, према коалиционом споразуму са СДСМ, сигурно добити известан број посланика. За пораз Македонаца је делимично крива корона, будући да велики број грађана није изашао на изборе због заразе. Други разлог су велике поделе међу Македонцима, од којих су многи гласали за мање партије, што се испоставило као бацање гласова - сагласни су аналитичари у разговору за македонску "Републику".
Резултати избора у Македонији
- 36,94% СДСМ
- 35,96 % ВМРО-ДПМНЕ
- 11,3% ДУИ
- 8,52% АА
- 4,17% Левица
- 1,51% ДПА
- 1,6% остали