СКАНДАЛ! Божовић протеран из ЦГ због изјаве о Подгоричкој скупштини из 1918. године, а ево шта се тада догодило
Амбасадор Србије у Црној Гори Владимир Божовић проглашен је за персону нон грата и од њега је затражено да напусти Црну Гору!
Министарство спољних послова Црне Горе је као разлог за такав потез навело да је Божовић јуче Подгоричку скупштину 1918. године назвао "ослобођењем" и "слободном вољом" црногорског народа.
ВЛАДИМИР БОЖОВИЋ МОРА ДА НАПУСТИ ЦРНУ ГОРУ! Амбасадор Србије проглашен за ПЕРСОНУ НОН ГРАТА
Шта стоји иза протеривања амбасадора Србије из Црне Горе: Кнежевић дао јасан одговор и послао јаку поруку
МИЛОВ РЕЖИМ ПРОГЛАСИО АМБАСАДОРА СРБИЈЕ ЗА НЕПОЖЕЉНУ ОСОБУ? Хитно се огласио Мандић, открио све детаље!
- Након дужег и континуираног мешања у унутрашње ствари Црне Горе, понашања и изјава неспојивих са уобичајеним и прихватљивим стандардима обављања дипломатске функције, након више усмених и писаних упозорења на неприхватљивост оваквог понашања, јуче је амбасадор Божовић нелегалну и нелегитимну Подгоричку скупштину 1918. назвао "ослобођењем" и "слободном вољом" црногорског народа, чиме је још једном, на најдиректнији начин, омаловажио државу која му је дала дипломатско гостопримство - наводи се у саопштењу.
Додаје се да је тиме такође "унизио највише законодавно и представничко тело - Скупштину Црне Горе" која је 29. новембра 2018. година усвојила Резолуцију о поништењу одлука Подгоричке скупштине којима је, како тврди, "укинут дотадашњи суверенитет Црне Горе, њена територија присједињена Краљевини Србији и насилно детронизован краљ Никола Петровић Његош".
О чему се заправо ради односно шта се десило у Црној Гори пре 100 година што су Божовићу жестоко замерили?
Велика народна скупштина српског народа у Црној Гори, познатија под називом Подгоричка скупштина, била је народно представништво државе по завршетку Првог светског рата.
Заседала је од 24. до 29. новембра 1918. у Подгорици, а тада су донете неке од одлука које су изазвале праву буру.
Током заседања Подгоричке скупштине збачен је краљ Никола и династија Петровића Његоша у корист династије Карађорђевић. Тада је донета још једна важна одлука - уједињење Црне Горе са Краљевином Србијом и исказивање подршке уједињењу свих Срба, Хрвата и Словенаца у јединствену југословенску државу.
Са овим одлукама се нису сагласиле присталице свргнутог краља Николе што је недуго затим довело до нових политичких заплета.