Скандал на хрватској политичкој сцени не јењава, под истрагом осам особа: Испливали наводи о нелегалним радњама министра здравља - осумњичени за примање милионског мита
Полиција је рано јутрос упала у кућу министра здравља.
Незванично, Берош се терети да је узео 25.000 евра мита по болници. Хрватски медији пишу како се Берош терети да је за набавку спорних уређаја по болници (Виноградска, Клаићева и КБЦ Осијек) узео мито од 25.000 евра, укупно 75.000 евра.
Према информацијама из Канцеларије европског јавног тужитеља, основано се сумња да је, у периоду од јуна 2022. до новембра 2024. године, првоосумњичени, као вођа организованог криминалног удружења, повезао четворо других чланова удружења с циљем прибављања неприпадне имовине за два трговачка друштва у којима су осумњичени обнашали одговорне функције.
Њихова криминална активност усмерена је на то да једно од ових трговачких друштава буде изабрано за продају медицинских роботских уређаја болничким установама у Хрватској, при чему су за осигурање ових уговора давали или обећавали новчане награде кључним дионицима у систему јавног здравства, у замену за набавке уређаја по неосновано увећаним цијенама. Такође, манипулисали су поступцима јавних набавки и техничком документацијом како би осигурали искључење конкуренције у корист осумњиченог друштва.
Осумњичени су, осим тога, нудили мито министру здравства и одговорним особама више болничких установа у Хрватској, како би им омогућили погодности у вези с пројектима финанцираним из прорачуна Европске уније и Државног прорачуна Републике Хрватске.
Истрага се посебно односи на четири случаја набавки медицинских уређаја и опреме за болнице у Хрватској, укључујући Клинички болнички центар Сплит, Клинику за дјечје болести Загреб, и Клинички болнички центар Сестре Милосрднице. У тим случајевима, постоје сумње да је министар здравства у замену за мито издао одобрења за набавке по знатно увећаним цијенама, док су одговорне особе болница израдиле документацију која је омогућила манипулацију са јавним набавкама.
Укупна штета која је настала на рачун Државног прорачуна Републике Хрватске процењује се на више од 600.000 ЕУР, док је већа штета нанета и Европској унији.
Такође, како би прикрили трагове незаконитог стицања имовине, чланови злочиначког удружења издавали су фалсификоване рачуне у име осумњиченог друштва, стварајући привид законитости својих финансијских трансакција, пишу хрватски медији.
Јутарњи.хр незванично сазнаје да је првоосумњичењи, ког ЕППО означава као "мозак" криминалне организације, контроверзни подузетник Хрвоје Петрач. Међутим, наводно није ухапшен јер се тренутно не налази у Хрватској.
ЕППО у свом саопштењу наводи како је сврха њиховог криминалног деловања била да осигурају да једно од ових трговачких друштава буде изабрано за продају медицинских роботских уређаја болничким установама на подручју Републике Хрватске, а што су остваривали давањем и обећањем давања новчаних награда релевантним дионицима сустава јавног здравства у замјену за осигуравање финанцирања набава ових уређаја по неосновано увећаним цијенама.
Основано се сумња да су обећали награде за манипулације поступцима јавне набаве како би осигурали искључење тржишног надметање у корист осумњиченог трговачког друштва, израдом техничке документације која је укључивала техничке спецификације медицинских роботских уређаја које је само ово осумњичено трговачко друштво могло задовољити.