НОВА ПРАВИЛА ЗА УЛАЗАК У СЛОВЕНИЈУ: Велике олакшице за српске држављане за прелазак границе!
Раније су се Србија и Словенија договориле о међусобном признавању вакцина
У Словенију ће од данас моћи да се улази и са негативним брзим антигенским тестом, а влада је најавила и даља попуштања мера за идућу недељу.
КАО У ХИЧКОКОВОМ ФИЛМУ: Вране тероришу комшијску престоницу, на мети су им посебно младе девојке
НОВИ ЗЕМЉОТРЕС ПОГОДИО ХРВАТСКУ: Потрес 30 километара од Загреба
СТРАВИЧАН СУДАР КОД ГРАЧАНИЦЕ: Језив призор на лицу места, аутомобил завршио у деловима, камион у јарку (ФОТО)
Улазак у Словенију без карантина од краја прошле године био је могућ само уз негативан ПЦР тест, осим за изузетне случајеве, као што су медицински, образовни или брига за породицу и некретнину.
Како је прописала Влада, улазак у Словенију од сада ће бити могућ и са негативним брзим тестом, с тим да од узимања узорка до доласка на границу није прошло више од 48 сати.
У оквиру попуштања мера влада је од понедељка поново дозволила активности оџачара и грађевинске радове, а у целини се дозвољава конгресна делатност у туризму, преноси Хина.
Хотели ће моћи да попуњавају три четвртине смештајних капацитета ако су гости вакцинисани, ако су преболели ковид-19 или имају негативан тест, а иста правила важе и за базене који се такође отварају.
Словенија још не издаје дигиталне потврде о ковид статусу, па ће Словенци који путују у иностранство с потврдама које у домовима здравља добијају након вакцинације моћи да путују само у Хрватску и Аустрију са којима о томе постоје билатерални договори, док ће им за друге земље бити потребно лекарско уверење на два језика ЕУ.
Према подацима словеначке владе, у поседња 24 сата у тој земљи је забележено 280 новозаражених и два смртна случаја од корона вируса.
Иако се ситуација поправља, у болницама је још 205 ковид пацијената, од којих 59 на одељењима интензивне неге.
Проценат позитивних тестова износио је 7,2 одсто, а седмодневни просек зараза у једном дану пао је на 259.
Крајем маја у Љубљани је српски минстар спољних послова Селаковић склопио договор о међусобном признавању вакцина између Србије и Словеније.