СНИМЦИ КОЈИ ПРИКАЗУЈУ СВУ СИЛИНУ ПОТОПА У КОМШИЛУКУ: Вртић евакуисан у Словенији, џиновска пијавица дивљала у Хрватској - олуја направила хаос (ВИДЕО)
У Хрватску и Словенију стигла је најављена драстична промена времена која доноси обилну кишу, понегде с грмљавинским невременом, те знатан пад температура
Како јавља Index.hr, олујна фронта стиже из Италије и Словеније и њени делови већ су захватили западне крајеве Хрватске. Једна је захватила шире задарско подручје, док ке Истру је погодила обилна киша, а Дуги оток бујичне поплаве. По Далмацији су се формирале пијавице.
Јако грмљавинско невреме с обилном кишом погодило је у четвртак делове Задарске жупаније, а највише је, према објавама на друштвеним мрежама, страдала Божава на Дугом отоку.
"Облак који се јутрос пре 8 сати формирао између нас и Анконе прошао је већим делом преко Божаве, али тачне податке колико је кише пало на том подручју имаћемо тек сутра ујутру јер аутоматска станица увече шаље информације у Загреб", рекао је шеф главне метеоролошке станице Задар на Пунтамици Анђелко Видовић.
У граду Задру и околини, додао је, пале су само четири литре кише по квадратном метру, а облак који се "истресао" изнад Божаве отишао је преко острва Вир према Велебиту.
Становници Божаве објавили су да је између 8 и 11 сати пало чак 180 литара кише по квадратном метру, бујице су се сливале по улицама и поплавиле приземне делове породичних кућа и носиле гране, шљунак и блато према луци, а страдали су и маслиници.
Према подацима објављеним на мрежи метеоролошких станица Pljusak.com, на задарском је подручју у посљедња 24 сата највише кише пало на острву Ривњу – 76 литара по квадрату, зе по 25 литара на остврима Исту и Силби.
У каналу између Оребића и Корчуле, од отока Бадије до Перне (Кучиште/Оребић), снимљена је пијавица.
Море је дивљало код Ровиња, бацајући барке оргомним таласима
Дуги оток погођен је јаком олујом и великом количином кише, а друштвене мреже преплавиле су снимке и фотографије поплављених улица, јавља Задарски.хр.
Према извештајима локалног становништва, киша не престаје од јутра.
Од 8 сати па све до 11 сати, интензивне падавине наставиле су да стварају бујице које се сливају низ улице и прете домовима. Мештани се боре да заштите своје куће од продирања воде, док су некима поплаве већ направиле озбиљну штету.
Потоп у Словенији, евакуисана деца из вртића, колапс у саобраћају
Снажна промена времена захватила је и Словенију. Највише проблема падавине су направиле у словенском делу Истре, али захватиле су целу земљу, јавља Index.hr.
Словеначка агенција за животну средину (Арсо) издала је наранџасто упозорење за целу државу, које вреди до петка ујутро. С обзиром на то да се могу погоршати и хидролошке прилике, Цивилна заштита је у приправности.
Ујутру и пре подне олује с јачим пљусковима појавиле су се углавном у западној и јужној Словенији. Над словеначким делом Истре успоставио се падавински појас који се обнављао.
Укупно је највише кише пало на југозападу земље, уз обалу више од 100 mm. Другде углавном између 20 и 60 mm, објавили су с Арса. Како наводи прогностичар портала 24ур, у словеначком делу Истре у само неколико сати пало је више кише него током целог лета. На неким местима измерено је чак 150 литара кише по квадратном метру.
У насељу Шалара у Копру ниво оборинских вода све више расте и прети поплављивањем већине кућа. Како вода већ прелази прагове, започеле су прве евакуације, али недостаје врећа за заштиту од поплава. У подручју Копра забележено је више од стотину ватрогасних интервенција, а стање је врло озбиљно, јављају Словенске новице.
С обале стижу извештаји о поплавама и бројним ватрогасним интервенцијама на терену, а посебну претњу представља река Бадашевица, док је у Шалари ситуација критична. Због јаких пљускова вода је на неким местима већ поплавила путеве, а саобраћај у Копру и околини је озбиљно отежан.
Према речима Игора Ракара, шефа Међуопштинске службе за заштиту, спасавање и заштиту животне средине са седиштем у Копру, падавине су се око 14 сати на подручју Копра и целе словеначке Истре мало смириле, али водостаји река и потока још нису почели да опадаки.
Највећи страх изазива могућност даљњих падавина, јер плима и даље остаје висока, због чега вода из реке не може брзо отицати у море.
Због нараслог потока који је претио преливањем, из вртића Шалара су током преподнева позвали су родитеље да дођу по децу, јавила је ТВ Словенија. Рано ујутру ситуација је била критична и у вртићу у Бертокима, до ког родитељи нису могли да дођу. Улаз је био поплављен, па су позвали ватрогасце, који су уз помоћ комуналне службе очистили шахтове како би вода могла да отиче, изјавила је једна од васпитачица за ту телевизију.
Србија Данас/Телеграф