СПРЕМАН АТЕНТАТ НА ПАТРИЈАРХА И МИТРОПОЛИТА? Откривено - демонстранти имали задатак да угрозе њихове животе
Шокантно сазнање из Црне Горе
Патријарху Порфирију и митрополиту Јоаникију приликом доласка на Цетиње, на обред устоличења, претила је опасност и од - атентата.
Према информацијама "Новости", међу демонстрантима у граду под Ловћеном током нереда било је и више група које су посебно за ту прилику окупљене и наоружане. Њихов задатак био је да по сваку цену изазову што већи хаос и нереде, па чак и да угрозе живот патријарха и митрополита.
Са Travellandom луксуз никад ближи - Дубаи од 619€ - Рас Ал Каимах од 599€
ДФ ОГОРЧЕН ЗБОГ ПУШТАЊА ВЕЉОВИЋА: Ово је доказ да је део правосуђа у екипи која је организовала насиље и тероризам на Цетињу
ДОСТОЈАН ТРОНА СВЕТОГ ПЕТРА ЦЕТИЊСКОГ: Митрополит Јоаникије одржао прву службу након устоличења (ВИДЕО)
Мозак ове операције, како преносе извори, био је саветник предсеника Црне Горе за безбедност Веселин Вељовић, који је био и неформални командант ових група и који се у годинама за нама "прославио" организовањем пребијања политичких противника режима ДПС.
Екстремистима су подељене чак и аутоматске пушке, гас-маске, бобме и више пиштоља. Само ефикасном реакцијом полиције и за њих неповољним развојем догађаја, овај арсенал је остао неупотребљен. Појавиле су се и сумње да је била припљемљена и снајперска пушка, али нашим службама безбедности ова информација није потврђена.
Сви подаци обавештајаца Црне Горе, али и Србије, указивале су да је устоличење на Цетињу догађај највишег могућег ризика, са дубоким леђима у парадржавним и страначким структурама у Демократској партији социјалиста. Управо из њиховог штаба на Цетињу вучени су конци нереда који су пратили црквени обред.
Током драматичних сати у недељу постојао је реалан ризик од угрожавања безбедности патријарха и владика. Екстремисти су имали јасне инструкције да употребом наоружања изазову хаос, а да метеж искористе за упад и заузимање Цетињког манастира. Ова операција, према плану, била би накнадно проглашена за "победу народа", који би у овој интерпретацији "ослободио" своју светињу.
Кључна одлука да се упркос изузетно лошој безбедносној процени, барикадама на прилазима Цетињу и присуству наоружаних група, устоличење ипак одржи у манастиру, како преносе саговорницим донета је усуботу касно увеће. Велику улогу у томе имала је и чврста решеност патријарха и митрополита црногорско-приморког да, упркос упозорењима, па и притисцима, крену на Цетиње.
- Патријарх је био јасан - устоличење мора да се одржи у Цетињском манастиру. То је више пута поновљено и представницима црногорске владе и полиције . Његов захтев је чак био да, упркос протестима, на Цетиње крене пешке, без обзира на све ризике. Овој његовој одлуци посебно је допринео број верника и атмосфера коју је доживео на дочеку у Подгорици. После тога, дилеме више није било - преноси саговорник из окружења поглавара СПЦ.