ПОПИС СТАНОВНИШТВА У ХРВАТСКОЈ ВАЖАН ЗА СРБЕ: Српске странке виде шансу за бољу видљивост српске мањине
На јесен ће бити одржани допунски избори за непопуњена одборничка места намењена националним мањинама
Српско народно веће (СНВ) саопштило је данас да је предстојећи попис становништва Хрватске важан за националне мањине, односно за допунске изборе за непопуњена одборничка места намењена националним мањинама који ће се одржати на јесен.
ОБЈАВЉЕНО КОЛИКО ЈЕ ЉУДИ ДОСАД ВАКЦИНИСАНО У ХРВАТСКОЈ: Највише вакцинисаних у Загребу
ХРВАТСКО-БОСАНСКА ГРАНИЦА ЈУЧЕ У БЛОКАДИ: Активисти траже слободан пролаз мигрантима
ФАТА ОРЛОВИЋ НЕ МИСЛИ ДА СТАНЕ: Спрема тужбу против Српске, ево шта захтева
Учесници дводневног Саветовања српских организација, СНВ-а, SDSS-a, Српског културног друштва "Просвјета" и Заједничког већа општина (ЗВО) закључили су да ће до краја пописа становништва и допунских избора деловати координисано о чему ће редовито извештавати јавност.
Саборски заступник и председник СНВ-а Милорад Пуповац рекао је да желе да се створи лежернија и толерантнија атмосфера у друштву, као претпоставка да се сваки припадник националне мањине слободно изјасни о својој етничкој припадности, како српске, тако и других мањина.
То је илустровао стањем у Вуковару чији је градоначелник Иван Пенава, како је рекао Пуповац, "у својој антисрпској кампањи имао тему ћирилчног писма, па онда ратне злочине, а сада је нашао тему укидања школа по моделу А".
Пенаву је притом назвао "произвођачем непријатељства у Хрватској који Србе непрестано означава као неку претњу Хрватској, националистицки и шовинистички", преноси Хина.
Пуповац је нагласио је да право школовања на свом језику и писму имају и друге националне мањине у Хрватској, италијанска, чешка и мађарска.
Он је додао да њихове школе имају признате мањинске школе, а Срби не, те је тиме српска национална мањина дискриминисана у односу на остале мањине.
Говорећи о очекиваним разликама прошлог и будућег пописа становништва Пуповац је рекао да је исељавање штетно за цело друштво, те је најбољи показатељ да људи одлазе из средина где се догађа дуготрајна нетолеранција и лоша политичка атмосфера.
Саборска заступница SDSS-a Драгана Јецков послала је поруку да се у јавности говори о "одвојеним школама", али да тај термин није добар, јер да се настава у њима спроводи по истим курикулима, али преведено на српски језик и ћирилично писмо.
Потпредседник хрватске владе из редова SDSS Борис Милошевић нагласио је да на протеклим редовним изборима није постигнута заступљеност мањина адекватна постотку заступљености националних мањина у општој популацији, и да је Влада Хрватске обавезна да распише допунске изборе.
- На тим ће се изборима бирати укупно 74 одборника из реда српске заједнице у Хрватској и то у 10 жупанија, седам градова и 37 општина, што ће значајно обогатити представљеност припадника српске националне мањине у јединицама регионалне и локалне самоуправе - рекао је Милошевић.
У име СНВ-а је Јелена Мајсторовић рекла да ће се ангажовати СНВ са својих 150 мањинских већа, мрежа СКД Просвјете, те мреже општина у Вуковарско сремској и Осјечко барањској жупанији с циљем да се припадницима српске заједнице приближи и нова могућност уписивања својих података за попис становништва преко платформе Е-грађани.
Након допунских избора попуниће се осим 74 одборничких места за српску националну мањину такође и 11 за ромску, четири за италијанску, три за мађарску и једно за украјинску.