"ШТРЦНЕ СЕ У ПРАЗНО" Мушкарац открио како је купио ковид потврду - све се обавља у ординацији, врло директно
Тројица мушкараца у средњим годинама испричала су "Јутарњем листу" како су у лекарским ординацијама у Загребу и Карловцу договарили лажно вакцинисање са медицинским особљем.
Четири категорије грађана у овом тренутку у Републици Хрватској могу доћи до ковид потврда: особе вакцинисане против ове болести, они са негативним ПЦР или брзим антигенским тестом и они који су преболели корона вирус, и то 11. дан од датума првог позитивног ПЦР теста.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/398842/pjimage_15_25.jpg?itok=S1tFV2Lw)
СПРЕМА СЕ НОВА "БИТКА ЗА ВУКОВАР" Антисрпство дивља у Хрватској, комшије пронашле нови начин да отворе старе ране
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/28/balkan_i_terorizam.jpg?itok=lJdgF0af)
АМЕРИКА ПОСЛАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Балкан на мети ТЕРОРИСТА - напад у Дечанима је само ПОЧЕТАК
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/241184/profimedija.jpg?itok=7ACz5F7M)
ВЕЛИКА ТУГА: У саобраћајној несрећи страдала девојчица (13)
Она четврта група грађана није преболела ковид-19, не пада им на памет да се вакцинишу а исто тако не желе да губе време ни на неугодна и "пречеста" тестирања. Они су своју ковид потврду једноставно купили за кеш.
Потврда за 1.000 куна
Саговорници "Јутарњег листа" су тројица мушкараца у доби од 35 до 50 година. Један од њих отишао је до краја и за 1.000 куна (око 130 евра) купио ковид потврду, други је био у ординацији и само је требало да реализује договорени посао али је њега и лекара омела медицинска сестра која је ненадано банула, а трећи је одустао пре саме реализације понуде.
Такве потврде издаје искључиво медицинско особље које при том чини кривично дело кривотворења исправа и злоупотребе положаја и власти, а наручиоци, као и посредници у том послу, дело кривотворења исправа помагањем.
Немогуће је проценити размере ове врсте криминала, али како ствари стоје, прилично су велике. Готово да нема жупаније са барем једном ординацијом у којој се може "средити ствар".
Полиција раскринкала мрежу фалсификатора
Откако је почела пандемија и уведене обавезне ЕУ дигиталне потврде за путовања у иностранство, односно откад су од 16. октобра обавезне ковид потврде за све запослене у јавном сектору и у државним и градским подузећима те за кориснике тих услуга, полиција је раскринкала свега једну мрежу фалсификатора.
Како се наводи, у њој је "медицинска сестра овлашћена за унос података о вакцинисаним особама у информациони систем искористила свој положај и овлашћења те унела неистинит податак за две особе да су вакцинисане у августу, а за које је спроведеним криминалистичким истраживањем утврђено да нису".
Штрцне се у празно
На терену, ствари међутим функционишу далеко једноставније. Корисници не шаљу податке и новац непознатим службеницима да би заузврат добили потврде, као што је то било у случају који је полиција разоткрила, него се то обавља у лекарским ординацијама врло директно, лажним вакцинисањем.
Поступак је исти као код уобичајеног вакцинисања, само што се шприц "штрцне" у празно како би се раздужило што се тиче количине, а у систем се унесе да је особа вакцинисана иако није. Због тога су овакви поступци практично недоказиви, односно веома је тешко ући у траг починитељима.