Шта раде ХРВАТИ у Авганистану 16 година?! ТАМО СУ ИЗ ОВА ДВА ГЛАВНА РАЗЛОГА!
Ове недеље је саопштено да су хрватски војници нападнути у Авганистану и да је један од њих погинуо. Хрватска јавност се сада пита зашто држава уопште шаље војнике у Авганистан.
Хрватски војници су део ИСАФ-а (Међународне безбедносне снаге за асистенцију)) те су део мировне мисије "Ризоулт Супорт" (Одлучна подршка).
Хрватска је своје учествовање у војним операцијама у Авганистану започела у фебруару 2003. године. Одлазак у Авганистан био је један од главних услова за улазак Хрватске у НАТО, а одлуку о томе да хрватски војници оду у Авганистан донео је Хрватски сабор. Први су тамо отишли припадници вода Војне полиције Оружаних снага РХ, њих 50.
КАКВА СМЕЈУРИЈА ОД ВОЈСКЕ! Хрвати у програму УЖИВО открили ТАЈНЕ ПЛАНОВЕ НАТО - Запад ЧУПА КОСУ због њих (ФОТО)
МИЛОВ ШАКАЛ ПЉУНУО НА НЕМАЊИЋЕ! Сада УДАРИЛИ НА СВЕТОСАВЉЕ, идиотском изјавом ПОТПИРУЈУ ВАТРУ
Привлачна плата
Дакле, хрватски војници су у Авганистану у различитим мисијама већ 16 година. У мисијама ИСАФ-а је кроз године учествовало више од 5.000 хрватских војника, а хрватски војници су испуњавали разне задатке, од саветничких и менторских у обуци Авганистанских снага безбедности до осигурања објеката и штићених особа.
Треба нагласити да хрватски војници који одлазе на мисију у Авганистан одлазе тамо својом вољом, тј. пријављују се добровољно за учествовање у мисији Одлучна подршка.
Та мисија има привлачност за професионалне војнике из два разлога: 1. стицање искуства у правој ратној зони и 2. много боља плата него она коју добијају у Хрватској.
Талибани су и даље претња
ИСАФ је имао велике циљеве у Авганистану, од којих је најважнији био војни пораз талибана, што се у међувремену показало немогућим. Сада се с талибанима жели преговарати јер централне власти у Кабулу никад нису успеле заиста како треба профункционирати и преузети контролу над целом државом. ИСАФ је иначе успостављен након америчке инвазије на Авганистан, која је пак уследила након напада Ал Каиде на њујоршких кула близнакиња. Талибани су омогућили тадашњем лидеру Ал Каиде Осами бин Ладену да се код њих скрива, што је подстакло америчку војну операцију.
Тако је мировна операција ИСАФ-а званично завршена крајем 2014., али међународне снаге, које су тамо службено с мандатом УН-а и под командом НАТО-а, и даље су остале у Авганистану с новом мисијом јер би иначе талибани убрзо опет преузели власт.
У Хрватском контингенту учествују и војници из Црне Горе, БиХ, Албаније и Македоније
У мисији Одлучна подршка учествује око 12.000 страних војника, који су званично саветници и инструктори за Авганистанске снаге безбедности.
Највише је Американаца, њих 9.000, а ту је и 850 немачких војника. Хрватски контингент или ХРВЦОН се понајвише бави заштитом објеката и инструирањем Авганистанских сигурносних снага, а у њему учествују и војници из Црне Горе, Албаније, БиХ и Македоније, земаља потписница Америчко-јадранске повеље.
ФИЛИП ВУЈАНОВИЋ: Срби нису угрожени у Црној Гори, све цркве и манастири ће бити ДРЖАВНО ВЛАСНИШТВО!
ХРВАТСКА И АЛБАНИЈА ЋЕ ОСТАТИ ПУСТЕ! Подаци АЛАРМАНТНИ, почела МАСОВНА БЕЖАНИЈА - остају БЕЗ ЉУДИ
Хрватска је досад имала велике среће те је једна од ретких земаља са значајнијим бројем војника у Авганистану која није имала људских губитака.
Досад су биле забележене тек лакше повреде припадника Оружаних снага РХ те је ово недвосмислено најтежи напад који су хрватски војници доживели у Авганистану.
ИЗВОР ЖИВОТА ЗА 100 МИЛИОНА ЉУДИ: Ово је најважнија река на свету, а због ње би могло да зарати 11 држава (ВИДЕО)