ШТА СЕ ДЕШАВА СА "БРОДОМ МИРА"? Пловећа Титова резиденција добија намену - упућен јавни позив Брозовим поштоваоцима (ВИДЕО)
Музеј Града Ријеке упутио је данас јавни позив свим грађанима Хрватске и ширег региона бивше Југославије, али и Италије, Немачке, Аустрије и Велике Британије да се укључе у припрему музејске поставке чувеног брода Галеб и изложбе богате историје тог брода некадашњег председника бивше Југославије Јосипа Броза Тита.
Предмети, фотографије, живописна сећања - све долази у обзир, а позив се односи на грађане Хрватске, екс-Ју држава и осталих земаља које су биле повезане с бродом кроз његову богату историју, стоји у саопштењу Града Ријека.
Позив је објављен на сајтовима Града, Музеја Града Ријеке и Туристичке заједнице Града Ријеке, а односи се на све који поседују и желе са широм јавношћу да поделе предмете, фотографије, видео снимке или само живописна сећања на брод.
ДОКТОР УПОЗОРАВА: Ово морате да знате ако пијете антибиотике!
БРУТАЛНО ПРЕБИО ТАКСИСТУ, ОВАЈ ИЗВАДИО ПИШТОЉ! Син запосленог у Министарству ипак не иде у затвор
СТРАВИЧАН СУКОБ НА ПУМПИ! Један од учесника извукао пиштољ па тешко ранио бившег припадника антитерористичке јединице
Како се наводи, Музеј Града Ријеке прикупља на позајмицу или трајно коришћење физичке успомене, али и оне неопипљиве, доступне у сведочанствима људи повезаних с бродом на различите начине, у обзир долазе предмети, али и људске приче које се могу односити на сва раздобља из живота брода.
Обнова брода Галеб финансира се европским средствима кроз ЕУ пројекат "Туристичка валоризација репрезентативних споменика ријечке индустријске баштине". Брод се тренутно налази на обнови у бродоградилишту Далмонт у Краљевици, већи део намештаја с брода је рестауриран и чека повратак у изворне просторије у којима се некад налазио.
У саопштењу се подсећа да је Галеб најпознатији као Брод мира и пловећа резиденција Јосипа Броза Тита који је њиме путовао у земље Покрета несврстаних.
Изграђен је у Италији као транспортни брод, потом је постао ратни брод и полагач мина. Два пута је озбиљно настрадао, а био је и школски брод Југославенске ратне морнарице и Титов брод, а након распада Југославије и продаје грчком бродовласнику који је банкротирао, брод је своје уточиште пронашао у Ријеци где ће постати први хрватски брод-музеј, пише у саопштењу.
Након ослобођења Ријеке и краја II светског рата започело је чишћење луке од олупина па је године 1947. отпочело и вађење Кибицове (како се тада звао) олупине са дубине од 22 метра. Вађење потонулог брода извео је сплитски Бродоспас. Приликом вађења Кибица први пут је на источној обали Јадрана примењена техника вађења брода помоћу цилиндара и ваздуха под притиском. Брод је напослетку извађен почетком 1948. године, делимично растављен и реконструисан у пулском бродоградилишту.
Брод је потпуно и врло луксузно и модерно уређен и предат Југсловенској ратној моранрици као школски брод Галеб, који је уз то постао и резиденцијална јахта председника СФРЈ Јосипа Броза Тита. У новој улози која се веома разликовала од оригиналне намене брода, Галеб је служио следећих 30 година.