Шта се то догађа у Јадрану? Нико нема објашњење за ТАЛАС СМРТИ који се шири од Задра и гута све пред собом
Брачки рониоци верују да морски свет изумире због загревања воде и климатских промена.
Нешто се догађа доле, унутра, у дубинама Јадранског мора, нешто опако и врло лоше. Прво су на подручју јужног и средњег Јадрана почели да одумиру сунђери, а онда за њом и шкољке периске. Негде између, много је тише прошла та информација, изгубила се и дагња. Кажу брачки рониоци да их нема ни за лек. Нестале су као да их никада није било.
ОВО СВАКИ СРБИН МОРА ДА ЗНА: Списак осам највећих светиња које Срби бране у Црној Гори
СВИ ГЛЕДАЈУ У ОВАЈ ЗНАК: Путоказ на кружном току ЗБУНИО СВЕ, да ли бисте се ви СНАШЛИ? (ВИДЕО)
НОВИ ЗЕМЉОТРЕС НА БАЛКАНУ! Најјачи удар у Херцеговини, а тресло се ШИРОМ ОКОЛНИХ ЗЕМАЉА!
Пре неколико дана активисти с подручја Неретве, на спрудовима њеног ушћа, уочили су огромне количине избачених љуштура периски. Костуре великих, средњих, малих строго заштићених животиња које је јужни ветар истргнуо из дна и избацио напоље. У њима више нема живота, вероватно га није било ни много пре него што су њихови костури изашли на површину.
Шта је следеће? Нико не зна, али сви потврђују да се зов смрти шири од југа и тренутно до подручја северно од Задра и око Пашмана, као неке граничне зоне и гута све пред собом. Ако се настави оваквим темпом, на ред ће доћи и Истра, у којој још буја морски живот.
- Дошло је време да се нешто мења. И време да је природа учинила своје. Периске нема до Дугог острва. Зарониш доле, а оно све периске отворених уста. Од Ластова до Телашчице разгледница из дубине мора је мучна и јадна. Шта се тиче сунђера, ту и тамо може да се нађе још која здрава зона. Како чујем, тако је и у Тунису, у целом Медитерану, све је мање сунђера, цена јој зато расте. Али нешто је убија. За периске сам чуо да их руши нешто, или бактерија или паразит, ни доктори не знају шта је. Рекла бих да је то од климе, од повећања температуре мора - каже један крапањски ронилац.
Како време иде, тако се зона напада на периску полако шири према северу. Јављају људи да је у Сегет Врањици иза Трогира, у Шашиној вали, настао помор. Некадашње морско поље пуно јаких, здравих периски претворило се у црно подморско гробље.
- Све је угинуло. Болест је то, болест - каже Иван Цаглевић, сакупљач сунђера, који тврди да су сунђери умрли, али и да се природа што се тога тиче не обнавља. - Сви говоре о сунђерима и перискама, а нико не спомиње мушуле. Е дагње, дужине до десетак центиметара, сивозелене боје. У плићаку па до 15 метара дубине, више је нема, изумрла је скроз. То је због загревања мора, јер се на дубини од 20 до 25 метара још може наћи. Она је прошла најгоре од свих, угинула је. Ово је катастрофа. На још мало живих здравих периски сам налетио око Хвара, има нешто локалитета где катастрофа још није дошла. Мислим да је проблем у загађености мора, канализацији која иде директно у море. И трује све око себе. Док тога није било, овакве катастрофе се нису догађале.
У Хрватској постоји само десетак екипа сакупљача сунђера с флотилом стационираном на острву Крапњу. Ту је и матична лука професионалног сакупљача сунђера и рониоца Горана Радотића, директора самоборске фирме "Воло", који доноси вести од доле. Лоше су. Алармантне, катастрофалне.
Помор сунђера је, каже, комплетан. Угинуло је све до Задра. Дошло је дотле да су хрватски спужвари почели да размишљају шта и како даље. И сетили су се једне занимљиве идеје.
- С обзиром на то да сунђер умире, а не обнавља се, дошао сам на идеју о томе да ми сакупљачи сунђера почнемо да је насељавамо на опустошена подручја. Ако би нам држава финансијски помогла у том пројекту, обезбедили бисмо здраве сунђере са севера Јадрана и усадили би их на подручја јужне и средње Далмације. Тако бисмо опет имали матичне јединке од којих може да настане живот. Овако, у овој садашњој ситуацији, живот нема од чега да се створи. Мислим да је до помора сунђера на већем делу Јадрана дошло због пораста температуре мора, што се види и по новим врстама риба који се код нас настаниле - наводи Радотић.
У Истри још нема помора
Познати рибар Данијел Колец каже да су морске ливаде у Истри, пак, препуне периски. Штавише, никада их у толико великом броју није било. Пуцају од здравља, снаге. Исто као и сунђери.
Колец зна шта се догађа на југу, чује се с колегама рибарима, упознат је с помором сунђера и периски. Пушта да струка каже своје мишљење, но ипак сматра да има нечега и у загревању мора. У чињеници да је у правцу севера увек мало хладније. Можда је то разлог ових великих промена у морском екосистему.
- Не знам. Али знам да сунђера и шкољки код нас у Истри има толико да је то луда кућа. Има и осталих шкољака. Све је у реду, нема промена. Али чујем од колега да је једна врста сунђера, такозвана сумпорача, за разлику од оне које су пре хватали пуна киселе материје у себи. Нису такве биле пре, кажу ми људи. Имамо и ми новости, нестали су нам јежеви. Пре се није могло у море ући, а да се на неког не набодеш, а сада их више нигде нема - каже Колец.
Нису само јежеви, нема у истарском подморју ни морске салате ни јадранског брачића. Догодила се зато експлозија ракова, па смеђег рака има на тоне.
- Зову га армарон или тенкиста због његовог оклопљеног, робусног изгледа. Познат је и по јаким црвено-розим клештима. Ненормално је колико га има. Е сада, зашто се то тако догађа, то не бих знао да вам кажем. Нешто се очигледно догађа - каже Данијел Колец.
Преминуо одликовани пуковник који је водио Србе ка слободи! ПОБЕЂИВАО ЈЕ НА СВИМ РАТИШТИМА!
ОВО ЈЕ ПРАВА ЦРНА ГОРА: 35.000 Никшићана у исти глас изговара "Оче наш" (ВИДЕО)
Пијани возач прегазио мајку и дете: Жена подлегла повредама, а син се БОРИ ЗА ЖИВОТ
"Некада је био БЕЛИ ОРАО, а сада је ДУКЉАНСКИ ЗЕЦ" Посланик ДФ ОПЛЕО по Миловом министру одбране
ДИРЉИВ ПРИЗОР са југа Црне Горе: Литија ка Бару дугачка 25 КИЛОМЕТАРА оставља БЕЗ РЕЧИ! (ВИДЕО)