СТРАДАЊЕ СРБА У БРАТУНЦУ НИЈЕ ЗАБОРАВЉЕНО: Пре 27 година муслиманске јединице починиле злочине у Подрињу (ВИДЕО)
Начелник општине Братунац Недељко Млађеновић рекао је да је данас договорена градња централног спомен-обележја на улазу у Братунац.
Служењем парастоса за више од 3.500 убијених Срба из средњег Подриња у протеклом Одбрамбено-отаџбинском рату у Братунцу је почело обележавање 27 година од злочина који су над српским народом починиле муслиманске снаге од маја до децембра 1992. године.
Премијер Српске Радован Вишковић рекао је да је у Подрињу извршен највећи ратни злочин над цивилним становништвом Републике Српске, подсетивши да за ове злочине нико није одговарао.
- Од правде за српске жртве никада нећемо одустати - поручио је Вишковић, истакавши да никада не смемо заборавити српска страдања у Подрињу.
Начелник општине Братунац Недељко Млађеновић рекао је да је данас договорена градња централног спомен-обележја на улазу у Братунац.
У Србији покренута платформа која штеди новац и време
ЦРНОГОРСКА ПОЛИЦИЈА УДАРИЛА НА СПЦ: Забранили литургију код Улциња уз срамно објашњење
АЛБАНСКИ ФУНКЦИОНЕР ПОНОСНО ИСТИЧЕ ПИШТОЉ: О овом снимку БРУЈЕ ДРУШТВЕНЕ МРЕЖЕ, а огласио се и главни актер! (ВИДЕО)
- Сваке године окупљамо се како бисмо одали почаст страдалима и онима који су бранили Републику Српску - рекао је Млађеновић и додао да сви морају поштовати све жртве рата.
Обележавању 27 година од страдања Срба на подручју средњег Подриња присуствују српски члан и председавајући Председништва БиХ Милорад Додик, председник Владе Републике Српске Радован Вишковић, министри рада и борачко-инвалидске заштите Душко Милуновић, саобраћаја и веза Неђо Трнинић, делегација Народне скупштине, руски амбасадор у БиХ Петар Иванцов.
Обележавању присуствују и помоћник министра за рада, запошљавање о борачко-социјална питања Србије Зоран Милошевић, представници Трећег пешадијског пука Оружаних снага БиХ, представници Борачке организације Републике Српске, Републичке организације породица заробљених, погинулих бораца и несталих цивила, Савеза логораша Српске, ветерана, као и општинске делегације из регије Бирач.
Парастос код Централног спомен-крста на градском гробљу у Братунцу служио је његово високопреосвештенство митрополит дабробосански Хризостом уз саслужење локалног свештенства. Након парастоса делегације су положиле цвијеће и одале почаст жртвама код Централног спомен-крста у братуначком гробљу подигнутог у част свих погинулих српских цивила и бораца из регије Бирач.
У периоду од маја до децембра 1992. године у сребреничкој општини убијено је више од 400, а у братуначкој 560 Срба, већином цивила, међу којима већи број жена и деце и уништена су 43 српска села са више од стотину заселака, те више верских објеката, девастирана гробља и полупани скоро сви крстови у српским селима.
Обележавање 27 година од страдања Срба у Подрињу посвећено је свим српским жртвама из овог краја у Одбрамбено-отаџбинском рату, а организује се као знак сећања на страдање Срба на Петровдан 1992. године у селима око Сребренице и Братунца, када је убијено 69 и заробљено 22 војника и цивила, од којих нико није преживио. На Петровдан 1992. године муслиманске јединице из Сребренице напале су српска села Залазје, Биљачу, Сасе и Загоне убијајући све што су стигли, пљачкајући и палећи српску имовину.
Милова јуришница све крволочнија: Након жеље да ПАЛИ СРПСКЕ ВЕРНИКЕ, сад је "ЗА ДОМ СПРЕМНА" (ФОТО)
ПОД НАТО ЗАСТАВОМ ОРИЛЕ СЕ ПЕСМЕ ПУНЕ МРЖЊЕ: Хрвати и Албанци пијани и загрљени певали о КЛАЊУ СРБА!
"Република Српска ИМА ПРАВО да се отцепи!" Амерички професор и бивши руководилац ЦИА ЗАПРЕПАСТИО Сарајево
Тако су наставили реализацију свог плана етничког чишћења започетог у априлу те године, према којем су уништавали све што је српско, да би потпуно затрли трагове постојања Срба на овим просторима. Осим убијања и прогона становништва и уништавања имовине, уништавали су и српска гробља и богомоље, што говори о томе какав су план имали.
Обележавање организује Одбор Владе Републике Српске за његовање традиције ослободилачких ратова, уз помоћ општине Братунац. Програм обележавања годишњице страдања Срба у средњем Подрињу почео је синоћ у Братунцу промоцијом монографије "Битка за Сребреницу - Рат за цивилизацију", Душана Павловића. Директор Републичког центра за истраживање рата, ратних злочина и тражење несталих лица Милорад Којић, рекао је да су Бошњаци направили неку врсту приче која је већ укоријењена у међународној заједници да су они једни страдалници у Братунцу и Сребреници и да су им у томе значајно помогли Хашки трибунал, као и БиХ правосудне институције.
(ВИДЕО) Мистериозна организација из "Да Винчијевог кода": Раде у тајности, има их јако мало, а када згреше СУРОВО СЕ САМОКАЖЊАВАЈУ