СТРАВИЧАН ПРИЗОР ИЗ ЛЕДЕНЕ ШУМЕ: Дим, шатори, промрзла лица људи... (ФОТО, ВИДЕО)
Мигранти у околини Бихаћа, њих 3.500, већином живе у шуми на температури која пада на -15 ноћу
Стање у којем се налазе мигранти у Унско-санском кантону је изузетно тешко, а то се посебно односи на оне који бораве на локацијама које нису примерене за живот човека. Неки од миграната су приморани да бораве и у шумама. Међу њима се налазе малолетне особе и породице с децом. Ионако тешку ситуацију у којој се налазе додатно им је отежала сурова зима. Температура ноћу буде и до -15 степени.
РАДОСТ КОЈА НЕМА ЦЕНУ: Меридиан посетио децу на Косову и Метохији (ФОТО)
ХЛАДНА РЕКА ЈЕ ГУТАЛА ЖЕНУ И ОНДА СУ НАИШЛИ МИГРАНТИ: Невероватан обрт у несрећи која је потресла регион
БОСНА ДОБИЛА ПАЦКЕ ЗБОГ МИГРАНАТА: Шуга и корона владају кампом Липа?
На фотографијама и видеоснимку је видљива група миграната која живи у шуми Микановци удаљеној три километра од Велике Кладуше. Нехуман третман миграната је јасан показатељ да босанскохерцеговачке власти и међународне организације не управљају мигрантском кризом од њеног почетка, а почетак кризе је био пре три године.
Док институције пребацују одговорност једна на другу, неколико хиљада миграната је препуштено само себи. На снимку мушкарац говори како је већ шест месеци препуштен сам себи и моли за помоћ.
Министар унутрашњих послова Унско-санског кантона (УСК) Нермин Кљајић потврдио је како је у прошлој години из Републике Хрватске на илегалан начин, односно противно Споразуму о реадмисији, у Босну и Херцеговину враћено 7.210 миграната.
- То су наши оперативни подаци, прикупљени на основу евидентирања и узимања изјава од тих миграната и избеглица. Људи су претежно враћени на подручје нашег кантона, односно града Бихаћа и општине Велика Кладуша. Нажалост Гранична полиција БиХ презентује другачије податке и то не бих уопште коментарисао - рекао је кантонални министар Кљајић.
У Унско-санском кантону према полицијским проценама тренутно борави више од 3.500 миграната и избеглица.
- Око 1.300 људи је у овом моменту смештено у Привременом прихватном центру "Мирал" у Великој Кладуши, где одређени број људи борави и у напуштеним објектима и импровизираним шаторским насељима. У центрима за рањиве категорије "Седра" у Цазину и "Борићи" у Бихаћу је укупно око 900 корисника услуга, док је отприлике исти број људи на локалитету Липа код Бихаћа. Наравно и у Бихаћу имамо неколико стотина миграната у напуштеним објектима и тим такозваним дивљим шаторским насељима - рекао је Кљајић.
Истакнуто је и како је у периоду откако је затворен Привремени прихватни центар "Бира" у средишту Бихаћа, евидентиран мањи број инцидентних ситуација, као и почињених кривичних дела.
- Откако смо затворили "Биру" у нашим билтенима је приметан мањи број инцидентних ситуација и кривичних дела. Да се нас питало, "Бира" и "Мирал" због безбедносног аспекта никад не би ни били прихватни центри - речи су министра унутрашњих послова УСК.
Најављено је и како ће се адаптацијом Прихватног кампа "Липа" покушати адекватно да се сместе сви људи без достојанственог боравишног простора у Унско-санском кантону, али и наглашено да капацитет тог кампа из безбедносних разлога не би смео да буде већи од 1.500 места.