ХРВАТСКА ОДБИЛА ПРОЈЕКАТ КОЈИ ЈЕ ДАНАС СПАСИО СРБИЈУ: Ево како је могао да се избегне овај незапамћени хаос на Балкану
Јакић је објаснио како систем функционише у овом делу Европе.
Данас је без струје остала Далмација, на неколико минута чак и део Славоније, уз делове Босне и Херцеговине, Црне Горе и Албаније. Нестанак струје је довео до саобраћајног колапса у градовима, а многе радње су престале са радом.
Иако се струја постепено враћа, неки делови градова, попут једног дела Дубровника, и даље немају струју, а температуре данас достижу 40 степени Целзијуса.
Тачан узрок овог колапса још није откривен, а енергетски стручњак Ивица Јакић, који је објаснио како до оваквог нестанка струје може доћи у неколико земаља. Поред квара једне од трафостаница, није искључена могућност преоптерећења система.
Стручњак за енергетику: Ако је прекомерна потрошња узрок, онда тек нећемо имати сигурно лето
Ивица Јакић је рекао да је велики проблем у Далмацији представља чињеница да нису сви власници станова и апартмана, којих је све више и који имају клима уређаје, тражили довољан прикључак струје у односу на планирану потрошњу електричне енергије. Због тога у шпицу сезоне може доћи до изузетног повећања потрошње електричне енергије, а тиме и преоптерећења.
- Израчунајте да сваки клима уређај троши око 2 кВ струје у зависности од снаге и да се то страховито повећава. У Далмацији има јако велики број станова и скоро сви имају клима уређаје. То може утицати на повећање од 25 кВ снаге по згради, а када су пројектовали и градили ове станове и апартмане, нису сви тражили довољан прикључак струје у односу на то колико су мислили да ће имати струје.
Преносна и дистрибутивна мрежа у Хрватској није пројектована за такву потрошњу. С друге стране, у Далмацији није изграђено много соларних електрана (или панела) за сопствену потрошњу, а оне би растеретиле преносни систем.
Ако је узрок прекомерна потрошња, онда још нећемо имати безбедно лето јер ће се кварови само повећавати - рекао је Јакић за "Index".
Хрватска је могла избећи овај колапс, а пројекат који је одбила данас је спасио Србију
Међутим, како је рекао стручњак, Хрватска је имала прилику да избегне такав колапс, али је одбила пројекат и он је отишао у руке Србији, која данас због тога није имала проблема са нестанком струје.
- Хрватској је понуђен подморски кабл Хрватска - Италија који би повезао трафостаницу Коњско са Вилом Нова у Италији и растеретио ове далеководе од којих сада зависимо. Али Хрватска је тада одбила и тај подморски кабл је отишао у Црну Гору, повезао их са Италијом и сада ради, а са Србијом је повезан преко Црне Горе.
- Сада ова обилазница омогућава пренос електричне енергије из Србије преко Црне Горе и обрнуто. И зато Србија данас није осетила овај нестанак струје. Део Црне Горе данас је остао без струје јер квар вероватно није био у зони трафостанице која Црну Гору повезује са Италијом - рекао је он.
"Хрватски енергетски систем недовољан за велику потрошњу електричне енергије у шпицу сезоне"
Јакић је објаснио како систем функционише у овом делу Европе.
- У Европи постоје ЕНТСО системи. То је енергетски оператер целе Европе који брине о свим далеководима у Европи. Када се број уређаја повећа, у случају екстремне потрошње може доћи до загушења у преносном систему. То је енергетски оператер целе Европе.
Тај далековод, који иде од Црне Горе преко Босне и Херцеговине до Хрватске, повезан је са Албанијом и Грчком, а Грчка је највећи потрошач електричне енергије у овом делу Европе. Надаље, овај далековод иде и спаја се овдје код Коњског у Далматинској загори и одатле иде на северозапад према Ријеци. Други круг иде преко Мостара до Ернестинова код Осијека и затвара круг на северу Хрватске код Копривнице. Он чини круг који затвара производњу и потрошњу електричне енергије у Хрватској и преко Мостара је повезан са Босном и Херцеговином и доле до Црне Горе, где омогућава да струја циркулише у систему.
- Када дође до прекомерне потрошње електричне енергије, иако још не знамо тачан узрок, може доћи до загушења у енергетском систему, па поједине гране потрошње које користе далеководе почињу да опадају. Ако дође до већег квара на некој од трафостаница или ако дође до пожара, онда се цео систем блокира и распада, као што се данас догодило. Шта је узрок томе, остаје да се види - закључио је он.
Када је у питању прекомерна потрошња, чињеница је да је хрватски енергетски систем недовољан за велику потрошњу електричне енергије у шпицу сезоне. Такође је недовољан за добијање велике количине електричне енергије из обновљивих извора енергије.
- И зато се сада гура изградња новог паралелног система у Далмацији који ће сву соларну и ветроелектрину прикупити и ставити у мрежу. Али проблем је компензација. Зашто ДСО и ХОПС две године нису покушали да пошаљу струју која се нудила? Зато што не знају ко ће то платити – грађани, потрошачи или држава – јер су накнаде изузетно високе - рекао је он.
Истакао је и да је овај систем показао још једну ствар.
- Толико је извора обновљиве енергије, ветроелектрана на подручју од Задра до југа, где су наши најјачи ветропаркови, а парадокс је да они не раде, као ни сви соларни панели на том подручју, јер тамо нема протока струје - закључио је Јакић.
Извор: Србија Данас/Курир