Суд у Стразбуру поништио одлуку Хрватске: Србина отпустили на правди бога, сад да плате казну
Загребу наложено да учитељу из Дарде, коме је замерено што није предавао на "стандардном" хрватском језику, исплати одштету и трошкове суђења
Европски суд за људска права у Стразбуру пресудио је да је Хрватска повредила право на поштовање приватног живота учитељу српске националности из места Дарда, који је добио отказ јер није предавао на "стандардном" хрватском језику, како се званично назива накарадни новоговор у овој држави. Суд је отпуштеном учитељу досудио 5.000 евра на име накнаде неимовинске штете и 850 евра за трошкове поступка.
ОДНЕЛА НАЈВИШЕ ЖИВОТА: Корона опаснија од свих других респираторних вируса!
ДОКАЗАНО ДА ШКОЛЕ НИСУ ЗАРИШТА КОРОНЕ: Најновије истраживање показало да ученици нису у ризику од инфекције!
И ДАЉЕ НА РЕСПИРАТОРУ: Градоначелник српског града бије битку са короном
Школа је сматрала да није био подобан за оспособљавање за предавање на хрватском језику, с обзиром на старосно доба и радни стаж, јер је у време отказа имао 55 година и 29 година стажа, известила је канцеларија хрватске представнице пред судом у Стразбуру.
Европски суд је закључио да је одлука о отказу представљала мешање у учитељев приватни живот јер се темељила на чињеници да је он због година и дугогодишњег начина предавања, те због немогућности прилагођавања радном месту добио отказ.
Суд је приметио да, иако су у релевантно време 1998/1999. школе морале да изводе наставу на хрватском стандардном језику, одређене школе су изводиле наставу или део наставе на мањинским језицима, док је у предметној школи усмена препорука за предавање на искључиво хрватском језику донета само месец дана пре инспекције, која је претходила отказу. Ниједан учитељ хрватског порекла није био подвргнут инспекцији да би се утврдило да ли је изводио наставу на стандардном хрватском језику, већ се инспекција односила само на учитеље српске националности.
Сличност језика
Имајући у виду сличности два језика, чињеницу да је подносилац жалбе већи део професионалног живота живео и радио у Хрватској, као и специфични послератни контекст источнославонске регије, суд је са шест гласова за и једним против сматрао да је одлука о отказу, без пружања могућности оспособљавања за одржавање наставе на хрватском језику, довела до повреде Конвенције о заштити људских права.
Ратко Дмитровић, министар за бригу о породици и демографији Владе Србије, поздравља одлуку, али каже да је ово далеко од задовољења било какве правде.
- Ја на ово гледам као на неку врсту цинизма јер је тај исти суд пре много година одбио тужбе оних којих су изгубили станове у Хрватској, стечене станарским правом. Тај суд је потврдио одлуку Хрватске, која је једина од земаља бивше СФРЈ која није у обавези да врати станове људима - наводи Дмитровић.
Каже да је Загреб приграбио милијарде евра на отимању права људима који су годинама издвајали за станове и сасвим легално их стекли.
- У Хрватској је 37.000 Срба изгубило своје станове, ако то помножимо са троје или четворо у заједници, добијамо више од 100.000 људи који су остали без елементарног права на живот, а овај суд је одбацио све такве тужбе, тако да на ово гледам као класичан цинизам - истиче Дмитровић.