ТЕМЕЉНИ УГОВОР ПРЕД УСВАЈАЊЕМ? Предстоји завршно усаглашавање са Црквом
Темељни уговор са Српском православном црквом могао би коначно већ сутра да се нађе на дневном реду седнице Владе Црне Горе.
Тиме би Црна Гора коначно уредила своје односе са свим верским заједницама које у њој делују.
ОВО ЈЕ ЈЕДИНИ ЦИЉ СРАМНОГ ПРЕДЛОГА РЕЗОЛУЦИЈЕ О "ГЕНОЦИДУ" У СРЕБРЕНИЦИ: Ево шта се крије иза језивог УДАРА на Србе!
БЛАМАЖА ЗОРАНА МИЛАНОВИЋА: Затворио врата финској премијерки и оставио је да чека, покушао да се "опере" (ФОТО/ВИДЕО)
"ДА ЛИ ДА ТРАЖИ ПРЕПОРУКЕ ОД КАВАЧКОГ КЛАНА" Црногоска војска тражни снајперисте, на мрежама осванули урнебесни коментари
Информацију о Темељном уговору већ је припремило Министарство правде, а тиму премијера Дритана Абазовића представиће је министар правде Марко Ковач, упркос неслагању које око ове вруће теме постоји међу члановима Владе.
Најгласнији противници споразума са СПЦ и даље су двојица министара из редова Социјалдемократске партије - шеф дипломатије Ранко Кривокапић и одбране Рашко Коњевић, који инсистирају да се не потпише овај документ или да се његово усвајање услови закључењем идентичног споразума са канонски непризнатом Црногорском православном црквом.
Уколико информација о Темељном уговору "преживи" седницу Владе, како преносе извори блиски Влади, приступиће се завршним разговорима око усаглашавања текста са представницима СПЦ, који би требало да буду окончани до краја овог месеца. После тога биће одређен термин за потписивање уговора. Очекује се да документ буде парафиран у Саборном храму Васкрсења Христовог у Подгорици, а параф би, како се може чути, требало да ставе патријарх српски Порфирије и премијер Дритан Абазовић.
- Питање потписивања Темељног уговора са СПЦ биће брзо окончано. Циљ Владе је обезбеђивање што ширег консензуса о Темељном уговору. Ко год може да помогне да се унапреди текст Темељног уговора он је добродошао. Надамо се да ће бити прихваћен у ширем консензусу. Треба да идемо даље, чекају нас друге обавезе - изјавио је Абазовић, упркос отвореном противљењу дела министара.
Посланик ДПС Данијел Живковић, такође, оспорава закључење овог споразума и инсистира да ниједна верска заједница не буде повлашћена.
- Нисмо имали прилику да видимо нацрт уговора, а корисно је да буде јаван кад буде у форми предлога за целу друштвену заједницу. Са СПЦ не може бити потписан Темељни уговор, већ само уговор о међусобном регулисању права и обавеза - нагласио је Живковић.
НИЈЕ СУБЈЕКТ
Министар из СДП Кривокапић и Коњевић оспоравају и правну природу Темељног уговора. Они сматрају да не постоји узајамно признање између државе и цркве. Термин "Темељни уговор", према њима, резервисан је само за државне субјекте. СПЦ, је како истичу, "Црква Србије" и отуд нелегални субјект са којим се не може склопити ова врста споразума.