ТЕМПЕРАТУРА МОРА У ХРВАТСКОЈ ШОКИРАЛА НАУЧНИКЕ: Људи, знате ли ви шта то значи?!
Већ два дана температура мора на Мљету је чак 30 степени.
У Дубровнику температура воде била је 29 степени, на Ластову, Крку и у Сплиту 28. Незапамћене температуре запрепастиле су и научнике који са неверицом гледају како се брзо мења састав становника Јадранског мора, преноси ХРТ.
ХАОС У СКОПЉУ ЗБОГ ФРАНЦУСКОГ ПРЕДЛОГА: Повређено 47 полицајаца, демонстранти растерани (ФОТО)
АФЕРА ГА КОШТАЛА ФОТЕЉЕ? Хрватски министар поднео оставку
"САЊА ЈЕ НАПИСАЛА МЕЈЛ ШКОЛИ" Милановић признао да је његова супруга вршила притисак на директорку, афера тресе Хрватску
Научници истичу да се због глобалног загревања од 2016. појављују необичне рибе и медузе које из топлих мора преко Суецког канала и Гибралтарског мореуза долазе у Средоземно а онда и у Јадранско море.
Потребан је глобални напор да се у свету заустави раст температуре и ваздуха и мора. Оно што нам изгледа као мала промена, део степена или један степен је заправо велика промена за заједнице у мору и запањени смо количином промена, истиче проф.др.сц. Марцело Ковачић из Природњачког музеја у Ријеци.
Оно што је добро у целој причи је што Јадранско море и даље припада категорији најчишћих мора.
Што се тиче европског просека, Хрватска је у просеку боља 10 посто у односу на друге ЕУ обале, рекла је је проф.др.сц. Дарија Вукић Лушић с Наставног завода за јавно здравство Приморско-горанске жупаније.
Све је вероватније да будући нараштаји неће знати за срделе и папалине, него за, нама егзотичне, примерке тропских рибица, преноси ХРТ.
Температура мора у Дубровнику јуче је била 29 степена, само два степена нижа од температуре ваздуха.
Температура је један од главних регулатора свих биохемијских процеса у живим организмима па тако и животу у мору. Тренд у сваком случају није добар. Незабележени податак до сада. Ако се овако настави и та температура продре у дубље слојеве, свакако може изазвати стварно велике последице на живи свет, пре свега на организме који живе на морском дну. Они су јако осетљиви. Ако висока температура продре у њихово станиште, то је за њих смрт, рекао је Давор Лучић са Института за море и приобаље, са Универзитета у Дубровнику.
Када је реч о новим врстама које у Јадран долазе због загревања мора, Лучић каже да је то опасно јер су сви ти организми уљези.
Средоземно је питомо, мирно море, без опасних организама, али од пробоја Суецког канала и због климатских услова какви су данас, тропске и суптропске врсте долазе. Долазе у амбијент који је њихов домаћи амбијент. То је такав тренд задњих 30 година. Поготово источно Средоземље, одакле одлазе и у Јадранско море. Има риба, планктонских врста које су се одомаћиле, закључио је.