ТЕРОР деце над РОДИТЕЉИМА: Дошао кући пијан, извређао их, па и мајку и оца УДАРИО ШАКОМ У ГЛАВУ
Све више случајева породичног насиља
Због страха, срамоте, љубави или немоћи многи родитељи или сродници, иако годинама трпе психичку, емоционалну и физичку тортуту, одлуче да трпе и ћуте. Ретки су случајви који ће добити судски епилог. Ипак, један стиже из Херцеговине где је Општински суд у Чапљини потврдио оптужницу против Хариса Хусића званог Хара (45) из Чапљине који се терети да је дужи временски период и у више наврата вербално и физички нападао родитеље Е. и М. Х. са којима живи у заједничком домаћинству.
Све ћу вас побити: ПОЛИЦАЈАЦ из Македоније напао људе због ОВЕ ЈЕДНЕ СТВАРИ!
Приморани ради егзистенције: Срби у Хрватској МЕЊАЈУ ВЕРУ да би могли да преживе
- Оптужени је 31. јула око 22 часа, након што је у алкохолизираном стању дошао кући претио да ће они видети ко се пита у кући, вређао их и називо погрдним именима. Мајку је ударио шаком у главу и оборио на тло, а онда је ударио и оца. Након тога се удаљио од куће – наведено је у оптужници. Хусић није ожењен, а раније није осуђиван.
По подацима неких удружења и организација које пружају помоћ жртвама насиља, многи родитељи након што пријаве дете због насиља, на пола пута одустану од тужбе. По информацијама Фондације „Лара“ из Бијељине, која у свом саставу има и сигурну кућу за жртве насиља, у случају када су деца насилници, мајке су чешће жртве, али има и случајве где су мета насилника и очеви.
- Ситуација да родитељи пријаве дете за насиље у породици је симптоматична. Међутим, они веома често повлаче своје сведочење. Мали број насилника буде процесуиран управо због тога јер родитељи повуку свој исказ и тужилаштво одустаје од оптужнице. То су веома тешке, тужне и озбиље ситуације – каже Радмила Жигиц, извршна директорица „Ларе“ из Бијељине. Напад на родитеље није једини случај насиља које се догађа унутар породица. Има случајева где су жртве баке и деде, али и да су зетови насилни према таштама или браћа према сестрама.
- Због тешке економске ситуације често више генерација живи у заједници. То генерише повећање случајева насиља – истиче Жигицева.
По подацима МУП РС, од јануара до септембра евидентирано је 814 случајева насиља у породици у којима су жртве биле 966 особа, што јасно указује да је више чланова породице било жртва насилника. Насиље је починило 838 особа, међу њима и 17 малолетника. Насилници су у 90,3 одсто случајева мушкарци, а у највећем броју пријављених случајева имају између 31 и 40 година.
-Поднесено је 295 извештаја надлежним тужилаштвима и 378 захтева за покретање прекршајног поступка и издата су 34 прекршајна налога. Такође, изречено је осам хитних мера заштите и 63 заштитине мере – подаци су МУП РС. Хитне заштитне мере подразумевају удаљавање насилника из стамбеног објекта, те забрану приближавања и контактирања са жртвом насиља у породици.