ТРОШИО ПАРЕ НА ДРУГЕ ЖЕНЕ, А ГЛАДНУ ДЕЦУ ОСТАВЉАО КУЋИ! Бањалучани данас обећавају да ће пријавити насиље
Већи број жена жртава насиља, али је и даље много непријављених случајева.
Супруг је сав новац трошио на друге жене, док деца и ја нисмо имали ни шта да једемо. Ретко би боравио у кући, а кад би дошао, онда би уследиле и батине и напади. Тако сам живела пуних десет година, и да нисам побегла у Сигурну кућу, за мене не би било спаса.
Овако је почела своју исповест једна жртва породичног насиља која је уточиште пронашла у Сигурној кући у Бањалуци. Ова храбра жена, која је трпела ударце и у главу, каже да су ране на души болније од оних на телу.
Према њеним речима, психичко насиље је почело тако што је супруг остављао без новца за храну, због чега је неретко морала да гледа како им деца гладују. Дрхтавим гласом је испричала да је кћерка смршала до изнемоглости.
"Порука женама - пријавите насиље"
- Када сам својој деци покушала да припремим ручак, муж би стао између мене и шпорета, ругао ми се, плесао и радио све да ми ручак загори. Била сам без посла, а нисам имала ни подршку породице. Желела сам да побегнем са децом, али нисам имала куд - казала је ова мајка која је закорачила у шесту деценију живота. Додала је да на разумевање није наишла ни у институцијама, па је сама отишла са ћерком у Сигурну кућу. Син није желео да иде из свог дома, остао је са оцем у кући.
- Жртвама породичног насиља је тешко наћи разумевање околине, посебно у мањим срединама. Мислим да свака жена трпи насиље док не буде морала да изабере да ли ће живети или умрети - казала је она.
Координатор Сигурне куће у Бањалуци Амела Башић-Томић казала је да сви који имају сазнања да нека особа трпи насиље то могу да пријаве на СОС број 1264.
- У првим годинама рада било је 70-ак позива, а сада је више од хиљаду у току године - каже Башић-Томић и додаје да је током ове године у Сигурној кући у Бањалуци боравило 29 жена жртава насиља и 30 деце.
(УЗНЕМИРУЈУЋИ ВИДЕО) Хтела је да упозори на насиље па је ИЗВАДИЛА СВОЈЕ ВЕШТАЧКО ОКО!
У Сигурној кући у Модричи за 11 месеци ове године боравило је 47 жена које су преживеле породично насиље. Из требињске Фондације "Женски центар" кажу да годинама покушавају да прикупе новац за отварање Сигурне куће у Херцеговини.
У бијељинској Фондацији "Лара" кажу да број корисника Сигурне куће не одражава право стање на терену јер је број пријављених случајева насиља много већи од броја жена које буду смештене у сигурне куће.
Поводом Међународног дана борбе против насиља над женама, који се обиљежава данас, у Бањалуци је јуче постављен "бројач обећања", а становници су позвани да у робној кући "Боска" данас и сутра притиском на тастер дају свој глас спречавању насиља.
ДЕЦА У ОПАСНОСТИ: Интернет насиље у константном порасту
Омбудсмани БиХ указали су на потребу системског приступа у спречавању и превенцији насиља над женама.