ТРПЕЛА ЗЛОСТАВЉАЊЕ 13 ГОДИНА: " Сви су ми окренули леђа, немам вољу да живим " Језива исповест жене жртве породичног насиља
У Сигурној женској кући нашла је уточиште.
-Трпела сам насиље 13 година док нисам схватила да губим вољу за животом-тако описује своју свакодневницу саговорница емисије “Мрежа” која је сада под окривљем Сигурне женске куће, након што је побегла од супруга насилника.
Као и свака жена која трпи неко насиље, надала сам се да ће проћи и да ће се променити. Нисам имала подршку од најближих. Коме год да сам се пожалила, видела сам да немају разумевања и да више били склони да осуде. “Зашто си родила толику децу?”, питали су. Говорили су ми да се не разводим, него да претрпим”, казала је саговорница емисије.
Супруга насилника описује као зависника од више порока. У Сигурној женској кући нашла је уточиште, а социјални радници из града из ког долази нису сумњали у њену свакодневну агонију.
-Бивши муж се њима представљао као добар и повучен. Након неколико месеци десила би се опет иста ситуација, опет проблеми… На крају социјални радници су ми пружили подршку и довели ме у склониште- испричала је она.
Сви јој окренули леђа
На питање где су у свој тој агонији били породица и пријатељи, наша саговорница каже да су јој сви окренули леђа.
-Људи иначе тако поступају. Кад осете да неко има проблем, повуку се. Почевши од најближих до оних за које сте сматрали да су вам пријатељи. Ретки су они који остану до самог краја уз вас-закључује.
Подаци Сигурне женске куће показују да се број насилника не умањује у односу на период који је за нама, да је у порасту online насиље, али и да све више младих жена тражи помоћ.
Јована Мирковић из СЖК потврђује да у Црној Гори расте број млађих жена које су спремне да изађу из зачараног круга насиља.
-Жене се теже сналазе и теже долазе до запослења. Судски процеси у задњих годину дана нам трају дуже, било да говоримо о кривичним поступцима или поступцима за старатељство и за развод брака-тврди она.
Све више захтева
У последње две године је све више захтева на које Сигурна женска кућа не може да одговори, што указује да у Црној Гори недостаје довољно места за жртве породичног насиља.
-Мислили смо да ће бити боље са променом власти, и са променом људи који се налазе на неким одлучујућим позицијама. Све се надамо да ће бити боље, али некако ми се чини да се само јури то испуњавање мерила, испуњавање препорука Европске комисије и различитих комитета. Суштински не долази до промене. Та толеранција на насиље у породици даље постоји- закључује Мирковић.
Извор: Србија Данас