ТУЖИЛАШТВО ДОНЕЛО ОДЛУКУ: Поново се покреће истрага против Мила Ђукановића
Поново је отворен извиђај поводом кривичне пријаве коју је Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС) поднела том тужилаштву 4. фебруара 2009. године против председника Црне Горе Мила Ђукановића.
Главни специјални државни тужилац Владимир Нововић поново је отворио извиђај поводом кривичне пријаве коју је Мрежа за афирмацију невладиног сектора (МАНС) поднела том тужилаштву 4. фебруара 2009. године против председника Црне Горе Мила Ђукановића, председника Атлас групе Душка Кнежевића, Душка Бана, Жељка Михаиловића и бившег директора Управе за спречавање прања новца Предрага Митровића, због сумње да су починили кривично дело прање новца на организован начин, потврдио је Либертасу портпарол Специјалног тужилаштва, тужилац Вукас Радоњић.
НА МЕТИ СРБИ И ХРВАТИ: Сарајево тражи хитну интервенцију западних сила у Босни
НОВА ВЛАСТ У ЦРНОЈ ГОРИ РУШИ ТЕМЕЉНИ УГОВОР? Пад Владе Дритана Абазовића доводи у питање споразум са СПЦ
СКАНДАЛ ИЗЈАВА ПЛЕНКОВИЋЕВОГ БОЈОВНИКА: Српска деца су колатерална штета
Кривичну пријаву МАНС-а одбацио је Нововићев претходник, Миливоје Катнић, који је ту невладину организацију обавестио 19. јула 2021. године да ни један од људи које је МАНС сумњичио није починио ни једно кривично дело које се гони по службеној дужности.
Либертас је имао увид у извештај који је Специјално тужилаштво доставило овог пролећа Европској комисији (ЕК) одговарајући на њихов захтев да објасне шта су предузели и шта су утврдили поводом кривичне пријаве МАНС-а.
Тужилаштво их је обавијестило да је, у својству грађана, прикупило обавјештења од Душка Бана, Жељка Михаиловића и Предрага Митровића. Сва тројица су негирала да су се огрешили о закон.
Ђукановића нису ништа питали.
Тужилаштво је обавестило ЕК да су, радећи по пријави МАНС-а, а посредством међународне правне помоћи, тражили банкарску документацију од швајцарске конфедерације и, како пише у том извештају, обавили економско-финансијско вјештачење. Тражили су, навели су, и додатну банкарску документацију од Raiffeisen банке у Лугану – Швајцарска и након свега утврдили да нема кривичног дјела које се гони по службеној дужности.
Они су обавијестили ЕК да су Душко Бан и Жељко Михаиловић, на саслушању у Специјалном тужилаштву казали да су поседовали лични заједнички рачун у Raiffeisen банци у Лугану, у Швајцарској, и да су склопили уговор о инвестирању са фирмом “Цомстел ЛТД” са Кипра, власништво Душка Кнежевића. Циљ тог уговора о инвестирању, казали су, била је куповина акција на берзи у Црној Гори, па су са Кнежевићевом фирмом закључили уговор на две и по године и са свог рачуна у Швајцарској пренијели милион и по еура на рачун Кнежевићеве фирме.
- Након што су добили информације о кредиту, или кредитним активностима везаним за кредит који је Душко Кнежевић завршавао за њиховог пријатеља Мила Ђукановића, и након што се установило да његов кредитни рејтинг, ипак, није довољан да се тај кредит може подићи, на захтев Ђукановића пристали су да њихова трансакција на “Цомстел ЛТД” у износу од 1.500.000 евра може послужити као колатерал за добијање кредита фирми “Цапитал Инвест”. О томе су информисали Душка Кнежевића да може њихов новац употријебити у ту сврху. Даље наводе да су наведених 1.500.000 евра које су заједно стекли, пребацили на рачун фирме “Цомстел ЛТД” у власништву Душка Кнежевића по уговору о инвестирању. Предметни новац су стекли пословним активностима које су имали ван Црне Горе. Ради се о пословним активностима уназад отприлике 20 година које су рађене у земљама Европске Уније и доминантно су се бавили трговином некретнина, намјештаја, текстила, фрисхоповском робом, као и акцијама. Даље наводе да се никада нису бавили пословима транзита цигарета - пише у том допису.
Након поновног отварања извиђаја, Нововић је предмет поверио специјалној тужитељки Марији Распоповић.
БОНУС ВИДЕО: Брутална туча на ауто-путу у Црној Гори