Најмање РОЂЕНИХ БЕБА у БиХ још од 1948: Предвиђања за будућност су КРАЈЊЕ ЦРНА
Стручњаци као разлог драстичног пада наталитета наводе исељавање становништва
У БиХ није био оволико мали број беба годишње још од 1948. године и према том параметру је ситуација у тој земљи најгора у региону.
Колико језика говорите? Пар савета како да ове ЈЕСЕНИ доживите магичну авантуру?
ПОЛИТИЧАРКА СА НАЈВЕЋИМ ГРУДИМА НА БАЛКАНУ: Емина (21) представила адуте за изборе у БиХ (ФОТО)
Марина 20 година ради као КРОВОПОКРИВАЧИЦА: Наилази на осуде многих који кажу да то НИЈЕ ПОСАО ЗА ЖЕНУ (ФОТО/ВИДЕО)
Статистичке прогнозе говоре да се стање у будућности неће поправљати.
- Ово у 2019. години је убедљиво најгори и најцрњи период гледано демографски, а у првих пола године у 2020. опет имамо смањење - рекао је аналитичар Аднан Фехратбеговић који сматра да је главни узрок лоше ситуације исељавање становништва.
На оснивање породице у Босни и Херцеговини се није лако одлучити и када то желите. Деца су велика љубав, али и обавеза, њихово одрастање изискује време и новац, међутим, то једном родитељу не би представљало проблем да је у држави све уређено како треба да буде.
Власти, како се наводи, немају значајних наталитетних мера, дечији додаци су премали, а осим њих не постоје неки други стални начини помоћи породицама. Због свега тога, млади лако одлучују да оду из државе - негде где је дечији додатак 350 евра и где држава деци стипендира школовање, бављење спортом и слично.
- Жене су кључ свега - поручује Фехратбеговић.
Највећи број деце (97 посто) роде жене из старосне групе од 20 до 40 година, а што је број ових жена у БиХ мањи - мање је и новорођенчади.
- Попис становништва је урађен 2013. године, тада је скоро 511.000 жена било у фертилном контигенту, до 2033. сам израчунао колико ће их бити и то без икаквог исељавања. Без икаквих драстичних промена та цифра спада на 400.000 - рекао је Фехратбеговић.
А драматичне промене се догађају - годишње десетине хиљада људи оде из Босне и Херцеговине, међу њима и жене. Аднан Фехратбеговић је на основу података Еуростата о издатим боравишним дозволама отприлике израчунао потенцијални наталитетни сценарио. Он је узео и мање бројеве исељавања него што то сада јесте и дошао до податка ће у 2033., са исељавањем, жена у фертилном контигенту бити сасвим сигурно испод 350.000.
- Број деце деценијама уназад константно пада, тако да је ово очекивано. Посматрао сам, на основу података Еуростата, како ће се кретати број жена уколико се исељавање настави. Од званичних података о броју исељених ја сам рачунао да је свака 10. особа жена из фертилног контигента, а за укупан број исељених годишње сам узео мање цифре, нпр. да ће отићи по 25.000 годишње у следећим годинама. У тој варијанти жена би било испод 350.000. Да сам узео да је свака шеста особа од исељених жена, тај број би био још мањи, а опет реалан - објаснио је аналитичар како је дошао до овог забрињавајућег броја.
Кантон Сарајево се дуго, управо због миграција, добро држао када је број новорођенчади у питању. С обзиром на то да је овај кантон центар свих дешавања и место на које људи из других делова БиХ свакодневно досељавају, алармантно би било да је и ту лоша ситуација.
- Овде је ситуација иста као у Србији и Хрватској - они компензују губитак људи доласком других из БиХ. Тако и Кантон Сарајево компензује исељавање тако што им долазе људи из других кантона у држави. Кантон се доста дуго држао солидно и није било падова, али се у последње време и ту виде показатељи исељавања, ако се настави овако осетиће се и овде криза - рекао је аналитичар Фехратбеговић.
Када говоримо о регији, ни ту није сјајна ситуација, али је БиХ, према речима Аднана Фехратбеговића, најгора.
- Ми у региону убедљиво стојимо најгоре од свих. Шездесетих година смо били на нивоу Србије по броју новорођених годишње, сада од Србије имамо два и по пута мање, а имамо чак мање и од Хрватске и то се све десило последњих неколико деценија - рекао је он.
Његове прогнозе говоре да ћемо нпр. 2033. године имати свега три пута више беба од Црне Горе која пак им доста мањи број становника од нас. Србија и Хрватска имају велики број исељавања, али то донекле амортизују исељавањем људи из БиХ у Хрватску и Србију.
Закључак аналитичара Аднана Фехратбеговића о овом проблему је поприлично црн.
- Стање јесте катастрофа. Сада имамо четири пута мање беба него 1960. године, број ученика се константно смањује, за неких 30-40 посто је мање ученика у последњих 14 година. Сви показатељи говоре да ће се ситуација наставити и да ће стање бити још горе, стога власт под хитно мора наћи моделе да реше овај проблем - навео је он.