У ЕВРОПИ ЗАБРАЊЕНО, У НЕУМУ ЛЕГАЛНО: Ово грешно задовољство кошта читавих 50 евра
"Једино је потребно унапред наручити прстаце, јер их обично немамо у фрижидеру"
Неум је познат као једино место у Европи где можете, легално и без страха од драконских казни, уживати у прстацима.
БОСАНЦИ НАШЛИ ГЕНИЈАЛНО РЕШЕЊЕ: Киша лије, а брисачи не раде! Погледајте шта је овим момцима ПАЛО НА ПАМЕТ (ВИДЕО)
НОВИ ДЕТАЉИ УБИСТВА СЛАВИШЕ ЋУЛУМА: Осумњичени Синиша Шакић чамцем прешао преко Уне и ПОБЕГАО У СИСАК (ВИДЕО)
ЗВЕР ПОБЕГЛА ИЗ АЗИЛА ЗА ЖИВОТИЊЕ: Савет ако је видите "не дирајте је" (ФОТО)
Ова ретка и, како познаваоци тврде врло укусна шкољка, налази се на менијима свих виђенијих неумских ресторана и хотела. Цена није баш наивна, килограм прстаца кошта 100 марака, а порција њамање 30 КМ, али трошак се, кажу, исплати, поготово што у овом специјалитету не можете уживати нигде другде на старом континенту.
Наиме, излов односно "брање" прстаца је у свим европским земљама, осим у БиХ, строго забрањен. Истина, прстаце можете наручити и у Хрватској и другим средоземним земљама, али само потајно, испод гласа, ако сте добри с конобарима. У Неуму за такву врсту дискреције нема потребе.
- Једино је потребно унапред наручити прстаце, јер их обично немамо у фрижидеру. То нису ћевапи или шницле, па да их можете добити кад год налетите - каже конобар у недном хотелском ресторану у Неуму.
Захваљујући томе што су у БиХ легални и што се допремају из Неума, прстаце можете добити и у неким ресторанима у Бањалуци, иначе познатијим по јагњетини и роштиљу.
Ипак, у Неуму су свежији, а уживање у овом специјалитету уз море је посебан доживљај.
Еколози, међутим, упозоравају да је то грешан ужитак, јер, како наводе, није Европа без разлога забранила излов прстаца. На једном хрватском порталу шаљу врло директну поруку.
- Не будите снобови, не једите прстаце, тиме наносите велику штету природи - каже порука.
Наиме, за прикупљање прстаца неопходно разбијање камене обале. Прстаци расту завучени дубоко у стене, како би се заштитили од природних непријатеља. У стенама богатим прстацима живе и бројне друге биљне и животињске врсте, које су разбијањем стена такође угрожене.
Прстаци расту изузетно споро, научници тврде да им треба најамање десет година да би нарасли један центиметар, што значи да су они прстаци који се нађу на тањиру стари око стотину година.
У Хрватској су многи ловци на прстаце завршили у затвору, али ова илегална делатност ипак није изумрла. Познаваоци прилика чак тврде да су и "неумски прстаци" често уловљени у хрватском подморју, јер је обала у Неуму од свега 24 километра премала да би могла снабдевати прстацима све оне који их у БиХ траже.
МИЛУ ГОРИ ПОД НОГАМА, БЛИЖИ МУ СЕ КРАЈ?! Наредио полицији да пред изборе ХАПСИ бираче који су против њега
ПОЖАР ГУТА СВЕ ПРЕД СОБОМ: У Требињу огањ се не смирује, ангажован и ватрогасни хеликоптер
Аустријски парлаглајдер нађен мртав у Словенији: Потрага трајала сатима
ФЕДЕРАЦИЈА УЗДРМАНА ИЗ ТЕМЕЉА СРАМНИМ ПРЕДЛОГОМ: Срби неће моћи у Сарајево зато што не признају геноцид
КОРОНА НЕ ПОПУШТА У ЦРНОЈ ГОРИ: Регистровано још 67 нових случајева, две особе преминуле