У САМО ЈЕДНОЈ ЗЕМЉИ У РЕГИОНУ НИЈЕ ОТКРИВЕН ОМИКРОН! Ево када се очекује УДАР
Регион Балкана један период је одолевао овом налету омикрона
Омикрон сој вируса званично је реигистрован у скоро свим земљама региона, те ни овај део Европе више није “острво у мору” новог соја. За сада, омикрон сој није регистрован једино у Босни и Херцеговини.
У СТРАВИЧНОМ ПОЖАРУ ИЗГОРЕЛЕ ДВЕ СЕСТРЕ! Једна од њих је била непокретна - потресне фотографије са лица места (ФОТО)
ЊЕГА СУ ВЕЧЕРАС ИЗРЕШЕТАЛИ! Ево ко је Дејан Лакушић, безбедоносно интересантно лице - објављен снимак са места ликвидације (ВИДЕО)
ЛИКВИДИРАН ДЕЈАН ЛАКУШИЋ! Изрешетан док је седео на тераси локала
У Србији је омикрон сој званично идентификован у четвртак, 23. децембра код пацијенткиње која је у земљу стигла из Боцване.
Како је за Euronews Србија рекла проф. Тања Јовановић секвенцирање узорка обављено је у Институту за микробиологију и имунологију Медицинског факултета у Београду, након што је путница била у изолацији, као и сви који долазе из ризичних земаља. Србија је почетком децембра због ширења омикрон соја увела рестриктивније мере на граничним прелазима. На списку ризичних земаља нашло се седам јужноафричких држава: Јужноафричка Република, Боцвана, Зимбабве, Намбија, Лесото, Мозамбик и Малави.
Након што је омикрон почео убрзано да се шири светом и Европом, регион Балкана један период је одолевао овом налету вируса. Ипак, током прве половине децембра у већини земаља регистрован је и овај сој вируса, а последњих дана потврђен је и у Србији, Северној Македонији и Албанији. Новом соју коронавируса, који је потекао из Јужне Африке, “одолева” још само Босна и Херцеговина, али је могућност велика да је омикрон и у тој земљи, али још није детектован. Ипак, према тренутним информацијама, нема посебних епидемиолошких мера због могуће појаве новог соја.
Адемир Спахић, члан Кризног штаба Кантона Сарајево је рекао да је у БиХ и даље доминантан делта сој вируса.
– Слали смо неке узорке на наш Ветеринарски факултет, нема потврђених случајева омикрона, још увек је делта сој доминантан, са подтиповима. Имамо благи пораст заражених, изнад 10 посто је на основу прошле седмице и мислим да ће да расте у наредном периоду с обзиром на то да су празници, да Јахорина ради у пуном капацитету, Бјелашница исто тако – рекао је Спахић за сарајевске медије.
Што се региона тиче, омикрон је најпре регистрован у Мађарској. Према ранијим подацима у тој земљи и даље је био доминантан делта сој, а та земља је уз Аустрију на врху листе када је у питању вакцинација трећом, бустер дозом вакцине.
И румунско министарство здравља је саопштило да је 11. децембра открило прва два случаја омикрон варијанте код двојице Румуна који су се 30. новембра вратили из Јужне Африке. Два путника, 48-годишња жена из Брашова и 59-годишњи мушкарац из источног округа Васлуи изоловани су и немају никакве симптоме, саопштило је министарство.
Црногорски епидемиолози потврдили су првих пет случајева заразе омикрон варијантом коронавируса 16. децембра. Институт за јавно здравље Црне Горе саопштио је у 24. децембра да су тренутно сви потврђени случајеви инфекције омикрон сојем у Црној Гори, као и њихови контакти, доброг општег здравственог стања и да нису хоспитализовани. Како су истакли, овај сој шири се много брже него делта.
У Хрватској је тренутно потврђено осам случајева омикрон варијанте вируса, по четири у Загребу и Сплиту. У тој земљи су први случајеви омикрона откривени код два пацијента која нису путовала изван земље. Прва особа код које је идентификован вирус је вакцинисана, рекао је Крунослав Цапак директор Хрватског завода за јавно здравље. Како је даље навео, други заражени исто није путовао ван Хрватске, али су обојица били учесници истог пословног скупа на којем су били присутни и странци.
Према првим информацијама, странац који је у Загребу био на стручном скупу заразио је двоје пословних контаката, а потом напустио земљу. Заражени су имали повишену температуру и малаксалост неколико дана, а сада се добро осећају.
У Словенији је до сада је евидентирано 65 случајева омикрон варијанте коронавируса. Како наводе здравствени стручњаци у тој земљи, омикрон варијанта се, за сада, чини мање опасном од делте, али упозоравају на нужан опрез.
У последња три дана омикрон варијанта вируса регистрована је и у Северној Македонији и Албанији. Технички комитет стручњака за борбу против пандемије у Албанији саопштио је у четвртак да су потврђена прва два соја омикрона у овој земљи. На конференцији за новинаре, заменица министра здравља и шефица комитета Мира Ракацоли уверила је јавност да је за сада епидемијска ситуација и даље стабилна.
У Северној Македонији регистрован је први случај инфекције омикрон сојем коронавируса, код путника који је допутовао из Велике Британије. Према званичној евиденцији, у последња 24 сата потврђена су 333 нова случаја коронавируса, а укупно је тренутно 5.185 пацијената заражено ковидом у тој земљи, преноси агенција МИА.
Омикрон у више од 100 земаља, упозорење нови удар короне могућ у јануару
Нови омикрон сој коронавируса идентификован је крајем новембра у Јужноафричкој Републици, а Светска здравствена организација га је неколико дана потом окарактерисала “забрињавајућом варијантом”. До сада је према подацима Светске здравствене организације регистрован у више од 100 земаља света.
Према речима Верице Јовановић директорке Института за јавно здравље “Др Милан Јовановић Батут” можемо очекивати да ће ова варијанта вируса доминирати у наредним месецима с обзиром на њену способност брзог ширења.
Такође, лекари упозоравају да предстојећи новогодишњи и божићни празници, славе, долазак држављана Србије који раде у иностранству на одмор, може да утиче на пораст броја заражених у другој половини јануара.
Епидемиолози и вирусолози јединствени су у ставу да повољнију ситуацију можемо очекивати уколико се више људи вакцинише и уколико се буду поштовале мере у супротном биће ово само “благо затишје пред буру”.
– Тачно је да је велики број људи прележао корону, да је доста вакцинисаних, али ми још увек не знамо колико траје природни имунитет након прележаног ковида, многи још нису примили бустер дозу. Много је непознаница још увек – рекао је за Euronews Србија епидемиолог Радован Чеканац, координатор локалног Кризног штаба у Краљеву.