У ОСНОВНОЈ ШКОЛИ ПОЈАВИЛА СЕ ШУГА! Паника међу родитељима - ако приметите ове симптоме ОДМАХ одведите децу код лекара
Основна школа Сућидар објавила је данас да се код неколико ученика појавила шуга, односно свраб - кожна болест праћена снажним сврабом и црвенилом на кожи. Болест узрокује гриња, мали чланконожац невидљив оку, који се врло лако преноси дужим физичким контактом с човека на човека или преко заражене одеће, пешкира или постељине.
Из школе упозоравају родитеље да ће болест, ако се појави, код свог детета препознати по јаком сврабу након чега ће се појавити црвени осип на местима гребања и чешкања. Осећај свраба појачава се по ноћи и у топлијем простору, па се болест по томе може препознати и пре избијања осипа, ако се дете чешка док спава.
- Молимо Вас, уколико код свог детета уочите стално чешкање и гребање која не престаје, одмах контактирајте свог лекара и не шаљите дете у школу док не проверите ради ли се о сврабу. Лекар ће преписати потребан лек и објаснити шта све треба да се учини како би болест била излечена - поручили су из школе.
"Упозорите дете да не облачи одећу других ученика"
У случају обољења дете не треба да долази у школу све док траје могућност преноса болести на остале ученике. Исто вреди и за браћу и сестре јер уколико један члан породице добије свраб постоји велика вероватноћа појаве и код осталих чланова.
- Молимо вас такође да упозоравате своје дете да не облачи одећу других ученика (нпр. јакне) и што мање користи ствари других ученика, избегава физичке контакте (хватање за руке, дотицање рамена, главе и сл.) и редовно пере руке. Школа спроводи редовне мере дезинфекције школских простора и радних површина ученика - пише у обавештењу.
Напомињу и да нема места великој забринутости, али да је важно препознати ову болест ако се појави и предузети све како би се смањио број обољелих.
Како се заштитити?
Др. мед. Ива Пем Новосел из Хрватског завода за јавно здравство раније је говорила о овој теми. Рекла је да од заразе до појаве првих симптома може проћи чак и осам недеља.
Препоручила је да се, осим заражених сврабом, третирају и особе које су с њима у контакту.
- Треба темељно опрати одећу, рубље и постељину на барем 60 степени Целзијуса - нагласила је.
Ако се зараза појави у дечијем вртићу или код породице које има мало дете, свакако треба опрати и плишане играчке. Ако је то немогуће, онда их ставити у врећицу и добро затворити јер паразити на стварима могу преживети чак још три дана - упозорава Пем Новосел.