У СТАРТУ ИМАШ ПРОБЛЕМ АКО СЕ ИЗЈАШЊАВАШ КАО СРБИН! Дискриминација српског становништва у Федерацији БиХ
Председник Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ, Ђорђе Радановић, каже да је систем тако постављен да у старту имаш проблем ако се изјашњаваш као Србин
Иако је тешко идентификовати шта је тачан узрок, али је чињеница да су евидентна кршења права Срба у Федерацији БиХ. Један од највећих проблема је дискриминација српског становништва приликом запошљавања.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/333273/fdn_0.jpg?itok=Dj6S_oMF)
Факултет друштвених наука због великог интересовања проширио квоте за упис на Дигиталним медијима и комуникацијама
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/20/voditeljkanesvest.jpg?itok=svdcHavH)
СКАНДАЛ НА ХРВАТСКОЈ ТЕЛЕВИЗИЈИ: Усред Дневника водитељка нестала из кадра (ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/23/aleksa_becic_266954_photo_e-stock_petar_jovanovic.jpg?itok=BLX1GY_x)
БЕЧИЋ ЈЕ ОБНЕВИДЕО ОД ЗАЉУБЉЕНОСТИ У ФУНКЦИЈУ: ДФ "нокаутирао" лидера Демократа, Црна Гора није његова странка
Председник Одбора за заштиту права Срба у Федерацији БиХ, Ђорђе Радановић, каже да је систем тако постављен да у старту имаш проблем ако се изјашњаваш као Србин.
- Немам никакву лошу намеру да кажем да је то став Бошњака или Хрвата као народа, али једноставно, њихове општинске и кантоналне структуре тако функционишу, да ако је човек Србин има проблем - каже Радановић.
Додаје да то показује и пример Федералне управе за инспекцијске послове, где међу више од 150 запослених нема ниједан Србин.
- Је ли могуће да у инспекцији Федерације не може бити Србин? То је само један примјер дискриминације. Што се тиче запошљавања још горе стање је у општинама. Упоредимо, напримјер, број запослених Срба у Бихаћу и Приједору или неког града у Федерацији са бројем запослених Бошњака у Бијељини и слично - каже Радановић.
Наводи како има осећај да је генерална политика таква да политичари, без обзира на странку, немају разумевања.
- Проблем је што се опструише све могуће. Због тога људи одлазе, због тога људи не могу да добију посао - оценио је Радановић.
Раније је казао да постоји и проблем с парцелама које су некада биле српске, а сада су се одједном појавиле као државне или општинске.
- Имамо проблема с разним путевима, који се одједном уплане на српској имовини, имамо проблема и са шумама, са "Шумама" сарајевског кантона, које су читаву једну породицу избрисале са земље и сву ту шуму превели на Кантон Сарајево - навео је Радановић.
Он је рекао да су проблеми широки и да се не може идентификовати шта је јасна бољка, али да постоје кршења права која су, како је истакао, очигледна и евидентна.
Чињеница је да су сви грађани БиХ у егзистенцијалним проблемима, да су сви у тешком положају и да сви грађани напуштају БиХ. Каже ово за Српскаинфо потпредседник Федерације БиХ Милан Дуновић и додаје да је, поред егзистенције, проблем и правна несигурност.
- Овде нико не зна шта може очекивати у будућности БиХ у смислу законских решења и поштивања људских права. С друге стране, ако желимо говорити искључиво о припадницима једне етничке групе, у овом случају о Србима, чињеница је да Срби у кантонима где је ХДЗ већина нису конститутиван народ - каже Дуновић.
И тај проблем је, каже, суштински и претвара се у животни.
- Уколико не постоји усаглашавање кантоналних устава с ентитетским, у овом случају са Уставом Федерације, онда видимо да постоји намера да се кроз институције те власти, у овом случају кантоналне, негира право једног народа, а то право је загарантовано и Уставом БиХ и уставима кантона. Не дешава се само Србима да долази до кршења Устава, али по питању конститутивности се дешава искључиво Србима - каже Дуновић.
На делу је, каже, свесна опструкција.
- Очигледно је да се висока политика прелива у животе људи који само хоће своје право које им је загарантовано уставима виших инстанци ентитета и државе. И онда се прави животни проблем за људе који нису у политици, који само хоће своје право. Прави се суштински проблем, као да ти људи не постоје, припадници српске етничке групе не постоје као групација у уставу кантона. То је ретроградна политика и не доноси добро ником - закључио је Дуновић.
Председник Координације српских удружења у Мостару, Душан Голо, недавно је за Српскаинфо казао да је Херцеговачко-неретвански кантон пример тешког положаја и дискриминације Срба у Федерацији БиХ. Он је навео да „терор већине над мањином није ништа ново, већ нешто о чему се прича 25 година“, али да политички званичници немају слуха за проблеме Срба у долини Неретве.
- Мостар је пример где се висока политика ломи преко наших леђа. Решењем Мостара решава се питање БиХ. Овако служимо да причају о нама када им то затреба - упозорио је Голо и додао да тако не треба радити, јер у супротном неће бити Срба у долини Неретве.