Уставни суд Хрватске донео оштру одлуку: Не може назив улице по датуму оснивања НДХ
Овом одлуком Уставног суда ускоро би могла да се очекује забрана коришћења усташког поздрава "За дом спремни" у грбу удружења ратних ветерана Хрватских одбрамбених снага (ХОС)
Уставни суд Хрватске прогласио је неуставном одлуку о именовању "Улице 10. априла" у селу Слатински Дреновац по датуму када је 1941. основана НДХ.
Опет УСТАШКИ симболи у Загребу: Фашисти су поново ИСКАЛИЛИ БЕС на бисти мртвог хероја
УПЛАШИЛИ СЕ: Кад су чули за српске мигове Хрвати брже-боље отворили понуде за борбене авионе
У образложењу одлуке, Уставни суд је на свом званичном сајту објавио да је "добро позната историјска истина" да је НДХ била нацистичка и фашистичка творевина и да је као таква представљала апсолутну негацију легитимних тежњи хрватског народа за властитом државом и тешку историјску злоупотребу тих тежњи.
Судије су закључиле да Република Хрватска није наследница НДХ ни по којој основи.
Уставни суд наглашава да наведени уставноправни ставови нису везани само уз имена улица, насеља и симбола, већ представљају и начелне ставове Уставног суда о карактеру НДХ као негацији основних вредности уставног поретка Републике Хрватске.
Спорно преименовање Улице 21. новембра у насељу Слатински Дреновац у Улицу 10. априла догодило се још у априлу 1997.
Уставни суд је донео одлуку уз издвојено мишљење судије Мирослава Шумановића.
Према писању медија, табле са спорним називом улице уклоњене су још 2013. када је Министарство управе обуставило примену одлуке о преименовању. Општинске власти нису, међутим, донеле одлука о промени имена улице, па становници тог села и даље у документима имају уписан назив Улица 10. априла.
Хрватски медији спекулишу да би у складу с овом одлуком Уставног суда ускоро могла да се очекује забрана коришћења усташког поздрава "За дом спремни" у грбу удружења ратних ветерана Хрватских одбрамбених снага (ХОС).
Спомен-плоча тог удружења с уклесаним усташким поздравом донедавно је била постављена у близини усташког концентрационог логора у Јасеновцу, а после скоро годину дана, премештена је у спомен-подручје за све бранитеље у Новској.